Sosyalizm Kazanacak!
/ Devrimci Perspektif / Sosyalist Emekçiler Partisi Girişimi'nden Dokunulmazlık Açıklaması: CHP'li Vekiller, Bu Tongaya Düşmeyin!

Sosyalist Emekçiler Partisi Girişimi'nden Dokunulmazlık Açıklaması: CHP'li Vekiller, Bu Tongaya Düşmeyin!

on 19 Nisan 2016 - 22:43 Kategori: Devrimci Perspektif, Gündem, SEP

RTE uzun zamandır, HDP’li vekilleri hedef tahtasına koymuştu. Davutoğlu, tüm dokunulmazlıkları anayasa değişikliğiyle kaldıralım fikriyle ortaya çıkınca oyun planı epeyce değişmiş oldu. Yargı AKP’nin yargısı olduğuna göre, 14 bin hakim ve savcının, en az on bininin AKP’nin yanı sıra çeşitli cemaat ve tarikatlara mensup olduğu gerçeği gün gibi ortada dururken mesele HDP’li vekillerden çıkıyor.
Uzun lâfın kısası Kürt halkının vekilleri olan HDP’lilerin tutuklanmasının önünün açılması bir yana RTE bu değişiklikle beraber HDP’nin yanısıra CHP’lileri de mahkemelerde sürüm sürüm süründürebilir. Böylelikle “bakın muhalefet ne kadar kirli” algısı yandaş medyada çarşaf çarşaf işlenir, Kemal Kılıçdaroğlu bile bu işten paçasını sıyıramaz. Kılıçdaroğlu “CHP’liler de hapse girmeyi göze almalı” gibi demeçler verirken insan pes demeden kendini alamıyor. Kendi kalesine gol atmak böyle bir şey demek. CHP’den HDP’li vekiller konusunda sağlam demokrat bir tavır almasını beklemiyoruz ama işin ucu CHP’nin kendisine de çıkıyor. Yani CHP, muhalefet partileri üzerinde yasal bahanelerle kedinin fareyle oynanması gibi bir ihtimalin kapısını açıyor. Bu olasılık, sadece Kürt vekillerin meclisten atılması ve hapse yollanması anlamına gelmiyor, aynı zamanda siyasal partiler zemininin de ortadan kalkmasına zemin oluşturuyor. Bu durum Türkiye işçi sınıfı ve gençliği açısından önemli; çünkü bu, otoriter bir tek adam yönetiminin iyice yerleşmesi açısından ileriye doğru atılmış bir adım olacak. CHP, sağa kayıp merkez partisi haline gelerek sağ seçmenden oy alabileceğini zannettiği ölçüde hiçbir söylem geliştiremiyor ve AKP’nin gündemlerini takip etmekten öte bir şey yapamaz hale geliyor. Hal böyle olunca AKP çok rahat bir şekilde söylem ve inisiyatif üstünlüğüne sahip olurken zaman zaman da CHP’yi kelimenin tam anlamıyla köşeye sıkıştırabiliyor.

CHP, HDP İle Yan Yana Görünmemek Adına AKP’nin Kazdığı Çukura Düşüyor!

Kılıçdaroğlu, ortada burjuva bir hukuk bile kalmamışken dokunulmazlıkların kaldırılmasının 14karikselvis Sefer SelviAKP’nin, Erdoğan’ın eline, parlamenter sistemi iyice rafa kaldıracağı bir fırsat vermek olduğunun propagandasını yaygın ve güçlü şekilde yürütmek yerine HDP ile yan yana pozisyon almamak adına AKP’nin oyununa geliyor. Ancak CHP’li vekillerin önemli bir kısmı oylamada hayır oyu vereceğini açıkladı.

AKP’nin Oyununa Gelmeyin!

Sosyalist Emekçiler Partisi Girişimi olarak CHP’li vekillere çağrı yapıyoruz: Erdoğan’a, kendi ellerinizle, sadece HDP’li vekillerin değil, sizlerin de kafasına rahatlıkla indireceği bir sopayı vermeyin! 2010 referandumunda “yetmez ama evet” diyenler şimdi ahlayıp vahlayıp hata yaptık diye günah çıkarıyor. Gelin siz de aynı kaderi paylaşmayın. Siyasi hayatınızda gelecekte “Erdoğan’ın tek adam diktatörlüğünün son tuğlalarından birini de biz koyduk” diye anacağınız bir leke olmasın; dokunulmazlıkları kaldıran anayasa değişikliğine hayır deyin!
bolsevik.org

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı