Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Julian Assange İçin Dayanışma Eylemi: Roger Waters'tan Destek!

Julian Assange İçin Dayanışma Eylemi: Roger Waters'tan Destek!

on 4 Eylül 2019 - 17:33 Kategori: Dünyadan

Julian Assange, 7 yıldır Londra’daki Ekvator Büyükelçiliği’nde yaşıyordu. Ekvator Büyükelçiliği’nin çağrısıyla İngiltere polisi tarafından 11 Nisan’da elçilikten gözaltına alındı. Gözaltına alınmadan önce hem kalma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini hem de Ekvator Devlet Başkanı Lenin Moreno’nun kendisini ABD’ye teslim etmek istediğini, siyaset konuşmasına ya da ziyaretçi kabul etmesine de engel olunduğunu dile getiren Assange, gözaltına alındıktan sonra Belmarsh Hapishanesi’ne gönderildi. Tek kişilik hücrede günün 23 saatini yalnız geçiren Assange’ın hem hapishane koşullarının iyileştirilmesi hem de serbest bırakılması için dünya çapında kampanyalar sürüyor.
Kampanya kapsamında 2 Ağustos’ta Assange için dayanışma eylemi gerçekleştirildi. Londra’da Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı önünde gerçekleştirilen Assange için Özgürlük Eylemi’ne efsanevi müzik grubu Pink Floyd’un solisti Roger Waters da katıldı. Waters, eylemde, Assange için grubun kült şarkılarından “Wish You Were Here” (Keşke Burada Olsaydın)’ı söyledi.

Jullian Assange Kimdir?
Assange, İsveç Merkezli Wikileaks internet sitesinin kurucularından ve aynı sitenin basın sözcüsü olarak tanınıyor. 2010 yılında patlak veren belgeler sonrasında ABD başta olmak üzere ülkelerin ve siyasi yöneticilerin kirli işlerini dünya kamuoyuna açıkladığı için hedefteydi. Hakkında 7 yıl önce İsveç’te gerçekleşen bir tecavüz davasına ilişkin yakalama kararı çıkartıldı. 2017’de dava İsveç tarafından düşürüldü.  Ama o süreç boyunca dava ve kefalet koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına alınmak istendi. 2012’den beri Londra’daki Ekvator Büyükelçiliği’nde yaşıyordu. Son dönemde ABD’nin Ekvator’a kendisini teslim etmesi yönünde baskı kurduğuna dair açıklamaları da biliniyor. Şimdi ise İngiltere’de Belmarsh hapishanesinde tutuklu durumda.
WİKİLEAKS Nedir?
WikiLeaks internet sitesi 2010 yılında, Küba’daki Amerikan üssü Guantanamo‘da esirlere yapılan muameleye dair kurallar, Kenya‘daki yargısız infazlar, Afganistan ve Irak Savaşı‘ndaki sivil ölümleri ve ABD Dış İşleri Bakanlığı’nın gizli yazışmalarına dair belgeler yayınladı.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı