Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / SEP Açıklaması: Bu Toprakların Direniş Geleneğini Kimse Bitiremez!

SEP Açıklaması: Bu Toprakların Direniş Geleneğini Kimse Bitiremez!

on 1 Kasım 2016 - 23:33 Kategori: Gündem, SEP

açıklama

Erdoğan, “Bu, bize Allah’ın bir lütfu” dediği 15 Temmuz darbe girişimini kendi baskıcı tek adam yönetiminde yeni bir Türkiye dizaynı için kullanmaya devam ediyor. Darbe girişimi sonrasında AKP’nin hedef tahtasına toplumsal muhalefetin, Kürt ulusal hareketinin yerleşmesi çok sürmemişti. OHAL rejimini sahip olmayacağı güçlere erişmek için bir fırsat olarak gören AKP, KHK’lar yoluyla istediği yeni rejimi şekillendirmek için karşısındaki muhalefeti ezme peşi1nde.

Yüzlerce KESK üyesi kamu emekçisinin işinden atıldığı KHK’nın üzerinden daha 1 ay geçmeden yeni bir KHK ile Kürt illerinden 500’den fazla öğretmen; üniversitelerden onlarca Eğitim-Sen üyesi, barış imzacısı, muhalif akademisyen ve daha kamuoyuna net bir şekilde tablosu çıkarılmasa da yüzlerce muhalif kamu emekçisi işinden edildi.

Son birkaç hafta içinde kendisinden başka ses istemeyen iktidar onlarca muhalif basın kuruluşunun kapısına kilit vurdu. Özgür Gündem basılıp gazetecileri gözaltına alındıktan sonra “AKP mahkemeleri” eliyle kapatıldı. Son KHK ile Diha, Jinha, Evrensel Kültür gibi basın-yayın kuruluşları kapatıldı. Şimdi de sırada Cumhuriyet var. Daha Diyarbakır büyükşehir belediyesi eşbaşkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanmasının üzerinden 1 gün geçmedi ki sabaha Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonla uyandık. 18 yazar ve yönetici için gözaltı kararı alıp gözaltına aldıklarını avukatlarıyla bile görüştürmeyenler, Kürt ulusal hareketinin belediyelerine kayyum yoluyla el koydukları gibi, en etkili muhalif gazetelerden biri olan Cumhuriyet’i de kayyum yoluyla susturma peşindeler. 2016 başında Can Dündar ve Erdem Gül’ün Suriye’ye giden MİT tırları haberleri nedeniyle 3 ay tutukluluğundan sonra şimdi yeni Cumhuriyet yazarlarını demir parmaklıkların arkasına koymaya niyetliler.

Cezaevlerini toplumsal muhalefetle; Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay gibi uluslararası düzeyde tanınan aydınlarla; Kürt halkının siyasi temsilcileriyle; muhalif yazar ve gazetecilerle doldurarak Türkiye’deki muhalefetin önünü alabileceğini sananlara bir çift sözümüz var: Bu hesaplarınız tutmaz!

Türkiye daha karanlık dönemlerden geçti; biz sosyalistler, devrimciler, muhalifler, bakın hala buradayız! Burada olmaya devam edeceğiz! Türkiye’de muhalefetin güçlü toplumsal damarları var; onları kurutamazsınız! Ancak sadece var olmak değil; bu saldırıları püskürtmek istiyorsak ilerlemek zorundayız! “Teslim olmuyoruz” diyorsak hakkını vermek lazım! Cumhuriyet gazetesine operasyon mu var; binlerle önüne akmalıyız. Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay mı tutuklu; hep birlikte sesimizi yükseltmeliyiz.

Zaman köşeye çekilip “Bu yılan bizi sokmasın” diye bekleme zamanı değil; Zira bu yılan er ya da geç köşeye çekilip sinenleri de sokacak. AKP, kendisinden olmayan herkesi hedef tahtasına oturturuyor. Bugün direnmeyenler yarın hedef olacak! Güçlerimizi birleştirip bu saldırıyı birlikte durduramazsak yarın bugünden çok daha karanlık olacak.

bolsevik.org

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı