Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / MFT: Diktaya Karşı Harekete Geç!

MFT: Diktaya Karşı Harekete Geç!

on 30 Ekim 2016 - 19:10 Kategori: Gündem, SEP

Marksist Fikir Toplulukları Federasyonu, dün yayınlanan ve çok sayıda muhalif-solcu kamu çalışanının ihraç eden, aynı zamanda rektörlük seçimlerinin kaldırılması gibi pek çok anti-demokratik uygulamayı devreye sokan Kanun Hükmünde Kararnameler’e karşı bir bildiri yayınladı.

“Diktaya Karşı Harekete Geç!” başlığı taşıyan bildiride, AKP’nin darbe fırsatçılığına dikkat çekilirken, buna karşı sesini yükseltmek isteyenlere birlikte mücadele çağrısı yapıldı.

İşte MFTF’nin bildirisi: 

“DİKTAYA KARŞI HAREKETE GEÇ!

Darbeyi fırsata çeviren AKP ve Erdoğan iki yeni KHK ile çok sayıda anti-demokratik uygulamayı daha devreye soktu.

İktidar, yeni KHK’lar ile Kürt basınını yasaklarken, üniversitelerin yönetiminin belirlenmesindeki “demokratik görüntünün” son kırıntıları olan rektörlük seçimlerini de kaldırdı. Artık rektörleri YÖK’ün önerisi üzerine ya da doğrudan Cumhurbaşkanı atayacak. Zaten yıllardır, hiçbir rektörlük seçiminin sonucunu tanımadan atama yoluyla rektörleri belirleyen RTE, şimdi de üniversite yönetimlerini tümüyle kendi çizgisinde dizayn etmek üzere rektörlük seçimlerini kaldırdı.

Yeni KHK’lar ile bunların yanı sıra içlerinde devrimci, sosyalist akademisyenlerin de bulunduğu Eğitim-Sen üyesi birçok akademisyenin de görevine son verildi. Toplamda 1267 akademisyen ve 2219 öğretmen ihraç edildi.

Açıkça görülüyor ki darbe fırsatçılığıyla ilan edilen OHAL ve başlayan idari ve adli operasyonlar, git gide toplumsal muhalefetin bütün kesimlerine sirayet ediyor. Marksist Fikir Toplulukları Federasyonu olarak, AKP’nin darbe fırsatçılığıyla başlattığı toplumsal muhalefeti yok etme operasyonlarının giderek kapsamının genişleyeceğini görüyor, buna karşı sesini yükseltmek isteyen bütün kesimleri diktaya karşı harekete geçmeye çağırıyoruz.

Üniversiteler Biat Etmeyecek!

Diktatör Gençliği Yenemeyeceksin!

#hocamadokunma”mft bildir

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı