Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / ABD’de Kampüsler Siyonist Barbarlığa Karşı Ayakta!

ABD’de Kampüsler Siyonist Barbarlığa Karşı Ayakta!

on 25 Nisan 2024 - 13:53 Kategori: Dünyadan, Emre Güntekin

ABD, Siyonist rejimin Gazze’de yürüttüğü soykırım politikalarına karşı üniversitelerde başlayan eylemlerle sarsılıyor.

Columbia Üniversitesi’nde 17 Nisan’da başlayan eylemler sonrasında öğrenci gençlik kampüsü terk etmeyi reddederek kamp kurmuştu. Üniversite Rektörü Minouche Shafik’in Kongre’de protesto eylemlerini antisemitist olarak nitelendiren oturuma katılmasıyla birlikte eylemler büyürken; polis müdahalesiyle 100’den fazla öğrenci gözaltına alınmıştı. Üniversitede yüz yüze dersler 22 Nisan’da iptal edildi. 

Eylemler dalga dalga ülkedeki diğer kampüslere sıçradı.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Yale ve New York Üniversitelerinde düzenlenen eylemlere de polis saldırısı gerçekleşmiş, 45 öğrenci gözaltına alınmıştı. 24 Nisan’da gerçekleşen polis saldırılarında ise Emerson College’da 108, Los Angeles’ta bulunan Güney California Üniversitesi’nde 93, Teksas Üniversitesi’nde ise 34 kişi gözaltına alındı. Güney California Üniversitesi’nde mezuniyet töreninde yapılacak kürsü konuşmalarını ise “güvenlik kaygıları” nedeniyle iptal etti.

ABD’de üniversitelere bu çapta yoğun bir polis saldırısı 1968 yılında Vietnam Savaşı karşıtı harekete yapılan saldırılardan beri görünmüyordu. 

Kampüslerde en çok öne çıkan sloganlar ise “Gerçek Amerikalılar Gazze’nin Yanında!”, “Kampüsleri Silahsızlandır” ve “Gazze’de Hiç Üniversite Kalmadı” oldu. Ancak öğrenci gençlik esas olarak üniversitelerle silah endüstrisi arasındaki ilişkinin kesilmesini talep olarak yükseltiyor.

ABD’de ve Avrupa’da burjuva politikacılar, medya ve sermaye temsilcileri ABD’de başlayan protestoları ve öğrenci gençliği “antisemitist” olarak nitelendirme yarışına girdi. Örneğin Columbia Üniversitesi’ne maddi destek sağlayan Robert Kraft eylemler nedeniyle üniversiteye yaptığı yardımı kesmekle tehdit ederken; kampüslerde “antisemitik nefret”in yükselmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Aynı “kaygı” Biden tarafından da dile getirildi. Siyonist rejim de protestocuları “terörizm”le suçlayarak bu korodaki yerini aldı. Times of Israel gazetesi ise protestoları 1938 yılında Nazi Almanyası’nda Yahudilere karşı kanlı saldırıların gerçekleştirildiği “Kristallnacht”a benzetiyor. 

ABD Kongresi şimdi üniversite yönetimlerine protestoların sert bir şekilde bastırılması için basınç yapıyor. Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Sözcüsü Mike Johnson Columbia Üniversitesi yönetimini üniversitenin kontrolünü yitirmekle suçlarken, Rektör Minouche Shafik’e istifa çağrısı yaptı. Johnson ayrıca üniversiteye Ulusal Muhafızlar tarafından müdahale edilmesini istedi. Bu tehditlere rağmen gençlik temsilcileri talepleri karşılanana kadar eylemlerini sürdüreceklerini duyurdular.

ABD’de başlayan eylemler dünyanın diğer bölgelerinde de yankı buldu. Fransa’nın saygın üniversitelerinden Science Po yönetimi Çarşamba günü üniversitede başlayan Filistinle dayanışma eylemine müdahale edilmesi için kampüse polis çağırdı. Burada da gençlik üniversitelerin İsrailli şirketlerle bağış yapmasının durdurulmasını ve silah endüstrileriyle ilişkinin kesilmesini talep ediyor.

Ancak Gazze’ye karşı sürdürülen Siyonist saldırılarda şimdiye kadar 34.000’den fazla Filistinli yaşamını yitirdi; Gazze neredeyse tamamen yıkıma uğratıldı ve milyonlarca Filistinli yerlerinden sürülerek Refah’ta bulunan küçük bir bölgede açlık ve sefalet eşliğinde kaderine terk edildi. Gazze’nin birçok bölgesinden, içinde yüzlerce Filistinlinin cansız bedenlerinin bulunduğu toplu mezarlar ortaya çıkarılıyor. Siyonizmin müttefikleri Natenyahu rejimi tarafından yaratılan bu insani trajediye rağmen Siyonist saldırganlığa barut taşımaya devam ediyor.

Öğrenci temsilcileri tarafından kendilerinin Biden başta olmak üzere egemen sınıflar tarafından antisemitik olarak eleştirilmesine karşı “Her türlü nefret ve bağnazlığı kesinlikle reddediyoruz ve öğrenciler arasında – Filistinli, Müslüman, Arap, Yahudi, Siyah ve Filistin yanlısı sınıf arkadaşları ve meslektaşları – kurulan dayanışmayı bozmaya çalışan öğrenci olmayanlara karşı uyanık duruyoruz.” açıklaması yapıldı.

Dünyanın efendileri Filistin halkına karşı yürütülen soykırım operasyonlarına açık destek vermeyi sürdürürken; üniversite gençliğinin eylemlerine pervasız bir şekilde saldırmaktan geri durmuyor. ABD’de başlayan yangın büyütülmelidir. Kan deryasına terk edilen Filistin halkıyla dayanışma, Siyonist rejim pervasız saldırılarını durdurana ve tarih sahnesinden silinene kadar tüm dünyada kampüs kampüs, sokak sokak büyütülmelidir!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı