Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / ABD’de Öğretmen Grevi: Kazanımlar Sağlandı! – Sevde Öztürk

ABD’de Öğretmen Grevi: Kazanımlar Sağlandı! – Sevde Öztürk

on 6 Mart 2018 - 20:59 Kategori: Dünyadan

İngiltere ve Finlandiyada üniversitelerdeki öğretim görevlilerinin çıktıkları grevlerden sonra ABD’de öğretmen ve okul çalışanlarının grev hareketine tanık olduk. Grevlerinin 9. gününde (6 Mart Salı) eyalet senatosu ve sendikalar, öğretmenlerin %5 ücret artışı talebinde bir mutabakata varırken, sağlık sigortası ücretlendirmelerine dair ileri bir tarihe ertelenen çözüm komisyonundan başka bir sonuç alınamadı. Sendikalar kazandıklarını ilan etseler de emekçiler anlaşmaya süpheyle yaklaşıyor.

Amerika’nın Batı Virginia eyaletinde 30 binden fazla öğretmenin ve eğitim emekçisinin katıldığı, 55 okulun tatil edildiği grev bugün 9 günü ardında bıraktı. Ücretlerinin artırılması için ve sağlık giderlerinde yapılan artışlara karşı başlatılan  grev hareketi, diğer eyaletlerden ve başka iş kollarından da yapılan desteklerle hala devam ediyor.

Batı Virginia’da öğretmenlerin toplu pazarlık yapması yasak. Onların çıkarlarını düşünmek, kömür ve enerji şirketlerinin milyarderlerinden kendi ceplerini dolduran eyalet senatosuna kalmış durumda. Öğretmen ve eğitim emekçilerinin WVEA (Batı Virginia Eğitim Sendikası), AFT-WV (Amerika Öğretmen Federasyonu-Batı Virginia) gibi sendikal örgütlenmeleri bulunuyor. Ancak şu ana kadar bu sendikalar, grev hareketini taşımak yerine, sönümlendirmeye çalışmaktan başka pek bir şey yapmadılar. Geçtiğimiz günlerde bahsettiğimiz sendikalar, eyalet yetkilileri ile masaya oturmuş ve ücretlerde %2’lik bir artış için ‘söz’ almışlardı. Buna istinaden grevi sonlandırma çağrısı yapmışlardı. Ancak sokaktaki emekçi için ne bu ‘söz’ün bir anlamı oldu ne de sendikacıların işinize geri dönün çağrılarının. Grevciler kendi talepleri olan %5 ücret artışı gerçekleşene ve Kamu Personali Sigortası’na getirilen ücret artışları ve artan sağlık bakım masrafları sona erene kadar greve devam etme iradesi gösterdiler.

İnternet üzerinden #WSTeachersStrike (BVÖğretmenleriGrevde) hastag’i ile büyük kamuoyu toplayan grev diğer iş kollarında da büyük yankı uyandırdı. Başka eyaletlerdeki öğretmenlerden de kendi sendikalarına grev çağrıları yükselirken, Telekomünikasyon işçileri kendi grevlerini örgütlemeye başladılar bile. Hareketin uluslararası da ses getirmesiyle beraber sendikalar ve Demokrat Partili vekiller grevi sahiplenir bir görüntü vermeye ve hareketi kontrol altına almaya çalışıyorlar.

Eylemler şu ana kadar sakin ve polis müdahalesi olmadan devam ediyor. İçerik olarak ise devletin işçi düşmanı politikalarına toptan bir karşı çıkış olmaktansa daha çok gelir eşitsizliğinin yarattığı rahatsızlık hakim. Keza, Amerika’nın en zengin 20 kişisi tüm ülke nufusundan daha zengin.  Örneğin öğretmenlere %1’lik artışı bile kabul etmelisiniz diye öğütleyen eyalet yöneticisi Jim Justice, ülkenin en zengin bilyoner politikacılarından. Tüm bunlar emekçilerde büyük bir öfkeye sebep oluyor.

Grevin 9. Gününde ise vali Jim Justice resmi hesabından grevcilerin taleplerini Senato’ya kabul ettirdiklerini açıkladı. Sadece öğretmenlere değil tüm eyaletteki kamu emekçilerine %5’lik bir ücret artışı olacağını söylerken, sağlık sigortası ile ilgili çalışmalar için bir komisyon kurduklarını ve önümüzdeki aylarda bu konuda da bir çözüm sunacaklarını söyledi. Sendikalar ve grevcilerin bir kısmı kazanımlar için kutlamalar yaparken, bir kesim ise sağlık sigortası kesintilerinin üstünün kapanmasından hala öfkeli.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı