Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Daha Kaç İstismarcıyı `AK`layacaksınız? – Aybüke Düzgün

Daha Kaç İstismarcıyı `AK`layacaksınız? – Aybüke Düzgün

on 25 Nisan 2019 - 12:15 Kategori: Gündem, Kadın
Facebooktwitterlinkedin

Polis, Kanarya mahallesinde karakol önünde toplanarak suçluların bulunmasını talep eden halka saldırdı.

Ülkede giderek artan taciz, tecavüz ve çocuk istismarı olayları iyice artmış durumda. İstanbul Küçükçekmece’de yaşanan olay da bunun örneklerinden biri. Son dönemlerde iyice artan bu olayların arkasında iktidarın izlediği politikalar yatıyor.

AKP politikalarının çocuk istismarcılarını ve katillerini açıktan korumaya yöneldiği şu dönemlerde çocuk istismarcılarının ve katillerinin sayısı gün geçtikçe artmaya başlarken çocuk istismarı son 10 yılda %700 artmış durumda.

Çocuk istismarı haberlerinin eksik olmadığı tarikat ve cemaat yurtları, yatılı kuran kurslarının
kapatılmaması, yayınladığı fetvalarla 9 yaşındaki çocuğun evlenebileceği algısı yaratan Diyanet İşleri Başkanlığı artan çocuk istismarı vakalarının sorumlusudur.

Benzer vaazlar veren gerici kuruluşların kapatılmaması, çocuk yaşta evliliklerin fiili olarak önünü açan ve müftülere nikah yetkisi veren yasalar, faillere verilen iyi hal indirimleri çocuk istismarının önünü açmakta ve onlarca çocuk için yaşanılması mümkün olmayan bir cehennem yaratmaktadır..

Çocuk istismarına ve kadına yönelik işlenen suçlara karşı mevcut yasaları işlevsizleştirerek, daha dün çocuklarımızı tecavüzcüleriyle evlendirmek için yasa çıkarmaya çalışanlar, onlarca çocuğumuzun tacizine sahne olan tecavüzcü ENSAR’ı aklamak için “bir kereden bir şey olmaz” diyenler, “çocuğun rızası”,”iyi hal, saygın tutum” indirimlerini uygulayanlar, 115 çocuğun doğum yaptığını ortaya çıkaran sağlık emekçisini sürgün edenler, müftülere nikah yetkisi ile boşanmalarda “ara bulucu” uygulamasını getirenler, çocuklara ve kadınlara, şiddet ve istismarı teşvik ediyor.

22 Nisan Pazartesi günü İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki bir kız çocuğu, kimliği henüz tespit edilemeyen bir kişi tarafından cinsel istismara uğradı. Küçükçekmece’nin Kanarya Mahallesinde evinin önünde oyun oynayan çocuk, kimliği belirli olmayan bir kişi tarafından karşı apartmanın boşluğuna götürüldü ve cinsel istismara uğradı. Arkadaşlarının komşulara haber vermesi sonrasında aile küçük çocuğu apartman boşluğunda kanlar içinde buldu ve hemen hastaneye götürdü. Ameliyata alınan ve yoğun bakımda tedavisi süren çocuğun hayati tehlikesi devam ediyor.

Mahalle sakini “Dün öğle sıralarında oldu. İnşaatta çalışanların öğle yemeğine gittiği sırada olmuş. Yanında 5 yaşında başka bir çocuk da varmış, ona para vermiş. Çocuk da koşmuş komşulara söylemiş `orada pislik yapıyorlar` diye. Onlar kaçmışlar. Biz bir kişi biliyoruz ama çocuk annesine iki kişi demiş. Çocuğun şu anda durumu kritik, babası felç oldu diye duydum. Annesi de yeni doğum yapmış, durumu iyi değil.” dedi.

Polis olayla ilgili soruşturma başlatırken; tecavüzcü hala yakalanamadı. 23 Nisan Salı günü olayı öğrenen mahalleli, yaşanan istismar olayını protesto etmek için polis karakolu önünde toplandı. Toplanan kalabalığın büyük kısmını çocuklar ve kadınlar oluştururken; mahalleliden “Çocuğa uzanan eller kırılsın” ve “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganları yükseldi. Polis, toplanan kalabalığa dağılma çağrısı yaparken; kitle sorumlular yakalanana ve yargılanana kadar eylemlerini sürdüreceğini söyleyerek evlerine dağıldı.

Astronomik sayılarda artan kadın cinayetleri ve çocuk istismarı vakaları münferit olaylar değil. AKP’nin kadın ve çocuk düşmanı politikaları, faillere ceza vermek şöyle dursun ceza indirimleriyle ödüllendirmeleri, artan muhafazakarlık bireyleri bu anlamda cesaretlendiriyor.

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı