Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Türkiye İkinci Noktadan Suriye’ye Girdi!

Türkiye İkinci Noktadan Suriye’ye Girdi!

on 3 Eylül 2016 - 15:49 Kategori: Gündem
Facebooktwitterlinkedin
suriye

Harita: Hürriyet Gazetesi

11 gününe giren Cerablus’taki “Fırat Kalkanı” operasyonunun devamı olarak TSK’ya ait tanklar bugün, cihatçı ÖSO gruplarına destek olmak üzere Kilis’in Elbeyli ilçesinden Suriye’ye girdi. TSK tankları, ÖSO’nun kontrolündeki Rai kasabasına yerleşti. Tanklar bombardıman eşliğinde Suriye topraklarında ilerlemeye devam ediyor.

AKP’nin Suriye macerası, 11 gün önce 24 Ağustos sabahı cihatçı güçlerle başlattığı Fırat Kalkanı operasyonuna yol açmıştı. Gaziantep’in Karkamış ilçesinde toplanan ÖSO grupları ile TSK güçleri, sabahın erken saatleriyle birlikte Suriye’nin Cerablus kentine girmişti.

Başlangıçta IŞİD’e karşı olduğu gerekçesiyle pazarlanan operasyonun yönü, çok geçmeden Membiç’teki Kürt güçlerine dönmüştü. AKP’liler açık açık YPG’yi hedef aldıklarını açıklamış, Türk tankları Membiç’teki Kürt güçlerini bombalamış ve saldırılarda siviller de hayatını kaybetmişti.
AKP Hükümeti, IŞİD’in karşısında ÖSO’yu ön plana çıkarmayı hedeflese de, Kürt güçleri öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) hedef almayı sürdürmüştü. YPG ve SDG’nin Fırat’ın batısındaki Membiç’i ele geçirmiş olması, sınırda oluşacak olası bir Kürt hattına karşı AKP’de alarm zillerine yol açmış ve devreye Fırat Kalkanı operasyonu girmişti.

tskOperasyon ikinci haftasını doldurmaya yaklaşırken, TSK’ya ait tanklar bugün Suriye’ye ikinci bir noktadan giriş yaptı. Kilis’in Elbeyli ilçesinden hareket eden tanklar, Suriye’de ÖSO kontrolündeki Rai kasabasına girdi ve ilerlemeye devam ediyor.

AKP’nin bölge politikaları, ülkeyi sonu meçhul bir maceraya sürükledi. Hem de ÖSO adı altında pazarlanan cihatçı, katil ve mezhepçi gruplarla kol kola!

 

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı