Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / İran'da Sendikacı Reza Shahabi İçin Yapılan Eyleme Polis Saldırdı

İran'da Sendikacı Reza Shahabi İçin Yapılan Eyleme Polis Saldırdı

on 26 Aralık 2017 - 20:26 Kategori: Emekçiden
Facebooktwitterlinkedin

968 gündür tutuklu olan İranlı sendikacı Reza Shahabi için bugün yapılan eyleme İran rejiminin polisi saldırdı. Reza’nın eşi Rubabe Rezayi de dahil toplam 51 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan kadın olan 10 kişi, öğleden sonra serbest bırakıldı. Diğer 41 kişi akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

İran’da Tahran ve Yöresi Otobüs Şirketi İşçileri Sendikası liderlerinden Reza Shahabi, daha önce 2010 Haziranında tutuklanmış ve 2012’de 6 yıl hapis cezasına mahkûm edilmişti. “Sistem karşıtı propaganda yapmak”tan 1 yıl, “ulusal güvenliğe karşı eylem niyetiyle komplo kurmak”tan 5 yıl ceza alan Şahabi’ye, 5 yıl sendikal faaliyetlerden men ve 7,5 milyon tümen para cezası da verilmişti.
Daha önceki hapis cezası dolmadan önce sağlık gerekçesiyle serbest bırakılan Shahabi, 9 Ağsutos’ta “cezasını tamamlamamış olduğu” bahanesiyle tekrar tutuklandı. Sendikacı Shahabi, hapishanede bir kez daha açlık grevine başladı. Ulusal ve uluslararası düzeyde yürütülen kampanyaların ardından açlık grevini iradi olarak sonlandırdı.
Ancak Reza’nın üzerindeki devlet baskısı sona ermedi. İran rejimi, Reza’yı mahkemeye götürmek için prangalamak istedi, bu dayatmayı kabul etmeyen Reza Shahabi defalarca duruşmaya götürülmedi. Ayrıca bu süreç boyunca ailesiyle görüşmesi de tekrar tekrar engellendi. Son günlerde ise yeterli bilgiye ulaşılamamasına rağmen, Reza’nın sağlık durumunun giderek kötüleştiği biliniyor. 50 gün süren açlık grevini bıraktıktan sonra Shahabi iki kez felç geçirdi.
Reza Shahabi üzerinde devam eden baskıya karşı eşi ve sendikası tarafından yapılan çağrıyla bu sabah onlarca kişi bir araya geldi. “Reza’ya Özgürlük” sesini ve baskıcı yaptırımların sona ermesi talebini yükseltmek isteyen kitleye polis saldırdı.
Polis saldırısında toplam 51 kişi gözaltına alındı. Reza’nın eşi Rubabe Rezayi de gözaltına alınanlar arasında.
Öğleden sonra gözaltına alınanlardan kadın olanlar (10 kişi) serbest bırakıldı. Diğer 41 kişi ise akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlar, polisin müdahalesi esnasında fiziksel şiddet uyguladığını belirtiyor.
Protestocular Serbest Bırakılsın!
Reza Shahabi ve İran Rejiminin Zindanlarındaki Tüm Devrimcilere-Sendikacılara Özgürlük!

Facebooktwitterlinkedin
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı