Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Venezuela Dar Boğazda, Sağ Büyüyor

Venezuela Dar Boğazda, Sağ Büyüyor

on 3 Eylül 2016 - 10:30 Kategori: Dünyadan, Gündem

59637

Venezuela’da bir süredir dünyadaki petrol fiyatlarının azalması ile birlikte çok derin bir ekonomik bunalım yaşanıyor. Kuraklık nedeniyle su sağlanamıyor. Reformların temel kaynağı olan petrol gelirlerinin azalması ile birlikte en temel ihtiyaçlar karşılanamaz hale geldi. Gıda ve ilaç bulunamıyor. ABD destekli sermaye grupları ve sağ siyaset ise karaborsacılıkla ve sabotajlarla reformist Maduro hükümetine karşı hamle yapmaya devam ediyor.Hiper enflasyon ülkeyi yiyip bitiriyor.

Maduro bir süredir elindeki bürokrasi gücü ile sağın saldırılarını savurmuştu. Ancak ABD’nin bölgede hızlanan faaliyetleri Maduro’yu bu günlerde iyice sıkıştırıyor. Hatırlamakta yarar var, Brezilya lideri Rouseff  daha iki gün önce ABD destekli sağ tarafından meclis darbesiyle görevinden alınmıştı.

Derin Bunalım, Derin Kutuplaşma

Venezuela’nın başkenti Caracas, dün iki dev gösteriye ev sahipliği yaptı. Bir tarafta Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun istifası için yüz binlerce kişi yürürken, diğer tarafta Maduro’nun destekçileri karşı gösteri yaptı. Sağın kitlesi ise, Maduro’nun kitlesinden büyüktü. Günün özeti ise, reformist Maduro hükümetinin bürokrasinin imkanlarını kullanarak Chavismo’yu daha fazla ayakta tutamayacağı idi.

Maduro karşıtlarının mitingine 1 milyondan fazla kişinin katıldığı belirtiyor. ‘Beyaz’ rengi kullanan ABD ve AB destekli sağın temel talebi Maduro’nun görevden alınması. Ulusal Seçim Konseyi, referandumun en erken 2017’de yapılabileceğini duyurmuştu.

Aynı saatlerde Caracas’ın merkezinde Devlet Başkanı Maduro’nun katıldığı mitingde de yüz binlerce kişi vardı.

Son genel seçimlerde Maduro’nun partisi PSUV parlamentodaki çoğunluğu kaybetti. Görev süresi 2019’da bitecek olan Maduro, toplanan milyonlarca imza ve uluslararası emperyalist destek ile şimdiden halk desteğini büyük oranda kaybetmiş bulunuyor.

Venezuela’yı daha iyi anlamak için:

Chavismo Sona Yaklaşırken Kısa Bir Bilanço (Derya Koca)

Maduro’nun Bürokrasi Savaşı: Nereye Kadar?

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı