Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Kolombiya’da Sağcı Terör 24 Saatte 4 Sosyalisti Katletti

Kolombiya’da Sağcı Terör 24 Saatte 4 Sosyalisti Katletti

on 4 Haziran 2018 - 16:22 Kategori: Dünyadan, Latin Haber

Kolombiya’da son 24 saat içerisinde Carlos Jimmy Prado Gallardo, Julio Cesar Montalvo, Orlando Negre ve eski FARC savaşçısı Frady Estiver Chica Chica sağcı ölüm mangaları tarafından katledildi. 

Kolombiya’da yerel halk içerisinde mücadele eden solcu eylemciler sistematik şekilde katledilmeye devam ediyor. Sağcı ölüm mangalarının solcu eylemcileri katletmesi Kolombiya için yeni bir şey değil ama FARC’ın silah bırakmasından sonra başlayan sözde barışın ne kadar sahte ve kanlı olduğu oldukça aleni. 

Carlos Jimmy Prado Gallardo

TeleSUR Kolombiya kaynaklarına göre katledilenlerden Carlos Jimmy Prado Gallardo Afro-Kolombiyalıların haklarını savunan bir insan hakları eylemcisiydi. Siyah hakları mücadelesinin temsilcilerinden biri olan Gallardo Narino bölgesi halkının mücadelesinde öne çıkan bir isimdi.   

Katledilen sol yerel liderlerden bir diğeri olan Orlando Negre, Camu halk meclisinin eski lideriydi. Katledilen diğer isim Julio Cesar Montalvo ise Zenu bölgesindeki yerli halkın liderlerinden biriydi. 

Silah bırakan FARC üyesi eski gerilla Frady Estiver Chica Chica ise Santa Lucia kentinde vurularak öldürüldü. Sözde barış anlaşmasının imzalanmasından beri suikaste uğrayan FARC üyelerinin sayısı 40 oldu. FARC ise bu sayıyı 60 olarak açıklıyor. 

Devlet tarafından korunan sağcı paramiliter çeteler sistematik bir şekilde yerel halkın sol-sosyalist eylemcilerini katletmeye devam ediyor. 2017 Ocak ayından günümüze katledilen sol eylemcilerin sayısı 200’ü geçmiş durumda. 

FARC’ın boşalttığı alanlar aşırı sağcı paramiliterler ve uyuşturucu kartelleri tarafından dolduruluyor. Halkın can güvenliği ise yok denecek kadar az.  

İnsan hakları örgütlerinin çağrısı ise tamamen etkisiz kalıyor. Kolombiyalı işçiler, emekçiler, yerli halk ve gençliğin kendi sosyalist öz savunma birimlerini örgütlemesi bu durumda tek seçenek olarak öne çıkıyor. 

Kolombiya’da devlet başkanlığı seçimleri yaklaşırken iki adaydan aynı zamanda 1990’ların başında silah bırakan M-19 örgütünün eski liderlerinden olan reformist lider Gustavo Pedro, emekçilere seslenmeye çalışırken sağcı aday Duque sertlik yanlısı çizgisiyle dikkatleri çekiyor.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı