Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Şili İsyanının Siyasi Mahkumları için Uluslararası Kampanya

Şili İsyanının Siyasi Mahkumları için Uluslararası Kampanya

on 18 Nisan 2020 - 13:51 Kategori: Dünyadan, Enternasyonal

Şili’de sağcı Piñera iktidarı, kovid salgını dönemini fırsata çevirerek darbeci Pinochet rejiminin soykırım suçu işleyen ve iyi koşullarda cezaevinde olan eli kanlı katillerini salıvermek için harekete geçiyor. Öte yandan Şili’de, aylardır devam eden büyük halk isyanı da sönümlenmiş değil. İsyana katıldığı için tutuklanan binlerce mahkumun mahkumiyeti ise kalabalık ve sağlıksız koşullarda devam ediyor. ISL (Uluslararası Sosyalistler Birliği), Şili’de siyasi mahkumların aileleri, sol örgüt ve partiler ile muhalif kamuoyunun yoğun bir şekilde sürdürdüğü bu kampanyaya destek vermek amacıyla bir kampanya başlattı. Bu kampanya çerçevesinde pek çok ülkeden destek mesajları, videolar, fotoğraflar Şili’ye gönderilerek uluslararası dayanışma güçlendiriliyor.

Şili’de 18 Ekim 2019’da başlayan ve devam eden önemli bir eylem süreci yaşanıyor. Şili’deki rejimin ayaklanmaya tepkisinin bir kısmını, binlerce kişiyi “siyasi suç” işlediği için kalabalık hapishanelerde, en kötü koşullarda tutmak oluşturuyor. Kendi başına bile korkunç olan bu durum, mevcut sağlık krizi nedeniyle daha da vahim hale bürünüyor. Tutsakların aileleri, tutsakların evde yargılanmalarını ve ardından beraat ettirilmeleri için güçlü bir kampanya yürütmektedir. Fakat, iktidar ve Pinochet’ci sağcılar, Concertación hükümetleri* tarafından yargılanan özel ve iyi koşullara sahip cezaevlerine soykırımcıların da tutsaklıklarının bitmesini talep ederek bu süreci lehine çevirmeye çalışıyor. Bu, sözde parlamenter muhalefetin hiçbir kesiminin durdurmak için hareket etmediği çok ciddi bir politik oportünizm vakasıdır. Sadece dünyanın dört bir yanından devrimcilerin kararlılığıyla durdurulacaktır.

ISL, tüm siyasi mahkumların özgürlüğü için ve Pinochet darbesi ile Pinera rejiminin katillerinin (soykırımcılarının) sıradan cezaevlerinde müebbet hapis cezası alması için bir kampanya ve destek düzenlemektedir. Türkiye, Arjantin, Şili, Brezilya, ABD, Ukrayna, Belarus, Rusya, İspanya’dan, ISL yoldaşları Şili’deki eylemcilerin taleplerini desteklemek için fotoğraf ve video gönderdi.

Şili İsyanının Siyasi Mahkumlarına Özgürlük!

 Pinochet’ci katiller için müebbet hapis cezası!

 Yaşasın enternasyonal dayanışma!

*Concertación (tam Türkçe adı: Demokrasi Partilerinin Koalisyonu) 1988’de Şili’de kurulan merkez sol siyasi partilerin bir koalisyonuydu.

 SEP Başkanı Güneş Gümüş’ün kampanyaya destek videosu:

 

 

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı