Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Deniz Ceylan'ı Yaşatacağız!

Deniz Ceylan'ı Yaşatacağız!

on 22 Aralık 2017 - 15:35 Kategori: Gündem, Kadın
Facebooktwitterlinkedin

Düzen, kadınların sinmesini, susmasını istiyor. O yüzden kadınlar göz göre göre bizzat devletin uygulamaları nedeniyle katlediliyor. AKP iktidarının kadın düşmanı zihniyeti Samsun’daki Deniz Ceylan’ın uzun süredir saklanarak yaşamasının ardından sosyal medyadan yayınladığı video ile yardım istemesi bir kez daha kadınların hayatlarının nasıl cehenneme çevrildiğini gözler önüne serdi. 

Eski eşinden şiddet gördüğü için ayrılan Deniz Ceylan, ayrılığın ardından da tehditler almaya devam etti. Ancak saldırgan hala serbest. Deniz’in “Yaşamak İstiyorum” çağrısına gelen tepkilerden birisi de  Eşitlik kadın örgütünün de içinde olduğu Samsun Kadın Dayanışması’ndan geldi.

Deniz Ceylan, eski eşi İlker Lazoğlu tarafından boşanmalarının ardından da şiddet görmeye ve ölüm tehditleri almaya devam etti. Onun ve çevresinin güvenliğini tehdit eden saldırgan için uzaklaştırma kararı verildi. Ancak bu, saldırganı önlemedi; Deniz Ceylan hala ölüm tehditleri almaya devam etmekte. “Sonumun diğer kadınlar gibi olmasından çok korkuyorum” diyen Deniz Ceylan’ın asıl korkusu, kendisini korumayı vazife edinmeyen bir anlayışın iktidarı altında yaşamak. İktidar, en tepeden kadın düşmanlığını tetikledikçe bu cinayetler bitmeyecek, kadınlar şiddet korkusundan tamamen kurtulamayacak. Düzen, kadınlar sindiği sürece var olabilir.  O nedenle Deniz Ceylan’ın isyanı bu ülkedeki milyonların derdi olmalıdır ki benzer vakalar yaşanmasın. 

Deniz Ceylan’ın “Yaşamak İstiyorum” çağrısı Samsun Kadın Dayanışması tarafından da yükseltildi, sosyal medya üzerinden kampanya yapıldı. Bunun üzerine Samsun Valiliği “koruma tedbirimiz devam etmekte” şeklinde bir açıklama yapsa da uzaklaştırma kararını defalarca ihlal eden İlker Lazoğlu hala serbestçe dolaşırken Deniz Ceylan’ın korunmadığı aşikardır! Deniz Ceylan ve nice kadının başına gelebilecek her şeyden iktidar bizzat sorumludur!

Deniz Ceylan’a saldırırken kullandığı, “O benim karım, şort giymiş, karışmayın” gibi ifadeler, ona bu cesareti veren devletin kadın düşmanı politikalarını da teşhir etmekte.

İktidarı boyunca yüzlerce kadının katledildiği AKP hükümeti kadın düşmanı politikalarıyla bir kez daha herkesin gözü önünde zalimden saf tutuyor, kadınların karşısında yerini alıyor.

#BirKişiDahaEksilmeyeceğiz diyen Samsun Kadın Dayanışması ise Deniz Ceylan’ın yanında ve davanın takipçisi olmaya devam edecek.

Deniz Ceylan sosyal medyadan böyle yardım istemişti:

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı