Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Enternasyonalist Devrimci Muharram Akbarov’a Özgürlük!

Enternasyonalist Devrimci Muharram Akbarov’a Özgürlük!

on 16 Temmuz 2023 - 20:55 Kategori: Dünyadan
Facebooktwitterlinkedin

ODTÜ öğrencisi sosyalist devrimci Muharram Akbarov, dün Bakü’de polis tarafından takip edilip kaçırıldı. Ailesinin ısrarlı çabaları sonucu Bakü Emniyetinde olduğu öğrenilebilen Akbarov, Söyüdlü köyünde yapılması istenen altın madeni atık depolama tesisine köylülerin ortaya koyduğu direnişe destek verdiği için tutuklanmak isteniyor.

Azerbaycan devletinin tepesine çöreklenen Aliyevlere ait olan ve siyanürle altın arayan altın madeninin ikinci atık tesisi Söyüdlü köyüne kurulmak isteniyor. Köylülerin ve yöre halkının köye yapılmak istenen bu zehir tesisine karşı direnişi ise sert şekilde bastırlıyor. Aliyev rejimi köylülere plastik mermi, biber gazı ile saldırıp köylüleri gözaltına aldı. Köy giriş çıkışlara kapatıldı. Dahası, köylülere sosyal medyadan destek olanlar bir bir gözaltına alınıyor, hapse atılıyor. İlham Aliyev, Söğütlü köylülerinin tepkisinin birikmekte olan daha büyük toplumsal öfkelerin patlamasına yol açacağından korkuyor. Bu korku öfkeye yol açıyor. Muharrem Akbarov dün Aliyev’in Söğütlü üzerinden nefret ve tehdit dolu açıklamalarının ardından kaçırıldı.

Inqilabın Sesi platfomu üyesi Muharram Akbarov, Aliyev hanedanı için büyük paralar demek olan bu altın madeni için köylülerin ezilmesine tepki gösterdiği için önce evinin yakınlarında polis tarafından takip edildi, ardından kaçırıldı. Ailesinin ve arkadaşlarının ısrarı ve mücadelesi ile Bakü Emniyet Merkezinde olduğu ortaya çıkan hakkında SEP şu açıklamayı yaptı:

Muharrem yoldaşın keyfi şekilde bir ay hapis cezasına çarptırılacağı haberleri geliyor. Yoldaşımızın “suçu” köylülerin ve işçilerin haklarını savunmaktır.
Söğütlü köylülerinin altın madenine karşı mücadelesi Aliyev tiranlığının dengesini bozmuştur.
Bu tutuklama gerçekte ne kadar zayıf olduklarını kendilerinin de bildiklerini itirafıdır.
Mücadelemiz Kafkasya ‘da Ortadoğu’da, Latin Amerika’da… tüm dünyada, ezilen ve sömürülen kitleler için yılmaz bir şekilde sürecektir.

#MuharremAkbarovaÖzgürlük

#FreeMaharramAkbarov

#MəhərrəmƏkbərovaAzadlıq


Akbarov’un serbest bırakılması için Arjantin’den ve Pakistan’dan da sosyalistler ses yükseltiyor.

Devrimin Sesi üyesi Azerbaycanlı sosyalist devrimci Muharrem Akbarov’u serbest bırakın. Muharrem bugün tutuklandı ve çevreyi kirleten mega madenciliğe karşı protestolara destek olduğu için mahkeme olmaksızın bir ay hapis cezasına çarptırıldı.

Azerbaycanlı yoldaşımız Maharram, Aliyev rejimi tarafından haksız yere tutuklanmıştır. Kendisiyle dayanışma içindeyiz ve derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Aliyev rejimi sivil toplum üzerindeki baskısına son vermelidir.

Facebooktwitterlinkedin
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı