Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Arjantin'de Sosyalistlere Polis Provokasyonu

Arjantin'de Sosyalistlere Polis Provokasyonu

on 8 Ocak 2018 - 14:43 Kategori: Dünyadan

Arjantin’de sosyalistler son aylarda oldukça önemli mücadelelere öncülük ediyor. Sağcı Macri hükümetinin emek düşmanı saldırılarına karşı yüz binlerin katıldığı devasa eylemler örgütleyen sosyalistler oldukça güçlü. Macri iktidarının kesinti paketleri ve emek düşmanı yasalarına karşı yüz binlerin sokaklara inmesi polis terörünün yanısıra polis komplolarını da devreye soktu.

Arjantin polisi, İşçi Partisi (PO)’ya yönelik adi bir kumpas hazırlığında. Buenos Aires’te 5 Ocak cuma, bir polis karakolunun önüne el yapımı iki bombanın, yanında PO bildirisiyle birlikte bulunduğunu iddia etti. Polis şefi, bildiride “Arjantin Kongresi’ndeki tutsaklar özgür bırakılmazsa saldırılar devam edecek” notu olduğunu iddia etti. PO’nun  parlementer bir tutsak üyesi yok. Tutuklananlar, Arjantin’in burjuva popülist siyaseti olan Peronistlerin şimdiki partisi olan  PJ (Adalet Partisi) bürokratları. Tutsakların çoğu, yolsuzluğa bulaştığı için cezaevinde. PO ve diğer sosyalist örgütler, sistemin bu cephesine karşı da mücadele ediyor. Polisin kurmaya çalıştığı bağlantının ve kumpasın yöntem oldukça başarısız. Ne var ki bu kumpas, Arjantin egemen sınıfı sosyalistlere yönelik bir saldırı hazırlığı olduğunu, sistemin emekçilerin kitlesel mücadelelerinden son derece rahatsız olduğunu gösteriyor. 

Son iki aydır sokak eylemleri parlamentodaki kesinti paketlerine karşı (emeklilik yaşını erkekler için 70’e, kadınlar için 63’e çıkaran;sosyal güvenlik sistemini kuşa çeviren bir yasa)  yüz binler Macri hükümetine karşı sokağa çıkmış, parlamentoyu iki kere kuşatmış, günlerce sokakta kalmıştı. Sayısız gözaltının yanında sert polis saldırısı nedeniyle yüzlerce kişi yaralanmıştı. Yine de ilk oturumda çoğunluğu sağlayamayan Macri, oturumu ertelemek zorunda kalmıştı. Polisin sert saldırılarına karşı parlamentoya paket bir kez daha geldiğinde yüz binler, daha kalabalık biçimde sokağa yeniden çıktı. Eylemlere, Macri’ye oy veren %50’lik kesimden çok önemli oranlarda emekçiler de katıldı.

Sistemi tehdit eden asıl şey, emekçilerin hakları için sosyalistlerle hareket ediyor olması ve bu kitleselliğin Macri’nin sağcı saldırılarının karşısında radikalleşme potansiyeli taşıyor olması. Arjantin’de darbe, işkence, kitlesel kayıplar ile sabıkası oldukça kabarık devlet geleneği sosyalistlere yönelik kirli işlere girişebilir.

Polis provokasyonlarına ve kumpaslarına karşı Arjantinli sosyalistlerin yanındayız. 
Yaşasın emekçilerin mücadelesi!

Arjantin’in Kritik Konumu

Latin Amerika’daki sağcı iktidarlar ve popülist iktidarların gerilemesi dinamiğinin içinde Arjantin, güçlü Troçkist sosyalist örgütlerin varlığı nedeniyle dünya işçi sınıfı mücadelesi açısından en kritik ülkelerden birisi haline geldi. Kitlesellik ve kutuplaşmadan uzak net bir emek merkezli sınıf mücadelesi devrimci mücadeleyi ayakları üzerinde tutuyor.

PO (İşçi Partisi) , PTS (Sosyalist İşçi Partisi) ve IS (Sosyalist Sol) örgütlerinin oluşturduğu İşçilerin Sol Cephesi (FIT), yerel parlamentoya temsilciler sokmuş, başkanlık seçiminde ortak aday ile 812 bin oy almıştı.Şu anda da FIT’in PTS adayları Arjantin parlamentosunda parlamenter olarak yer alıyor. Geçtiğimiz aylarda ise yine yerel parlamentolarda sosyalist adaylar radikal bir programla 1 milyondan fazla oy alarak tabandan gelen emekçi radikalizmini göstermişti.

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı