Sosyalizm Kazanacak!
/ Manşet / İran: Emekçiler Şimdilik Sokaklardan Çekildi- V.U. Arslan

İran: Emekçiler Şimdilik Sokaklardan Çekildi- V.U. Arslan

on 9 Ocak 2018 - 13:48 Kategori: Manşet, V. U. Arslan

İran’da yoksulluğa, hayat pahalılığına ve işsizliğe karşı 28 Aralık’ta başlayan eylemler hızını yitirdi. Molla rejimi sahte bir özgüvenle “fitne bitti, isyan yenildi” açıklaması için bir hayli hevesliydi. Bu özgüven tabii ki sahte çünkü isyanın nedenleri olduğu gibi duruyor ve duracak. İran’daki İslami kapitalizm baştan aşağı çürümüş durumda, Ne halkın yoksulluğu ne işsizlik ne de Mollaların açgözlülüğü bitecek gibi. Zaten rejim de savunma olarak ancak dış mihraklar masalına sarılabildi ki bu da acizliğin göstergesinden başka bir şey değil.

Asıl önemli olan bu son eylem dalgasının İran’daki isyan dinamiklerinin önemli bir aşama kaydettiğini göstermesi oldu. Klasik rejim karşıtı toplumsal gruplara (eğitimli orta sınıflar, beyaz yakalılar, örgütlü işçi çevreleri, ulusal ve mezhepsel azınlıklar, üniversite gençliği) bu defa yoksul, örgütsüz emekçilerle işsiz gençlik de eklendi. Bu kesim muhafazakarlığın yoğun olduğu bir grup ve ilk defa bu şiddetle ve devrimci sloganlarla rejimle karşı karşıya geldiler. Üstelik seksen kadar şehre yayılacak bir genellikte. Bu nokta çok önemli çünkü çürük İslami kapitalizmin emekçi halkın taleplerini karşılama yeteneği olmadığına göre örgütsüz emekçilerin bu eylemleri arızi bir olay değil, tarihsel bir eğilimdir. otuza yakın evladını kurban veren emekçiler Molla rejiminden keskin bir şekilde kopmuştur. Bu, devamı gelecek olan bir sınıfsal öfkedir. Yaşananlar unutulmayacaktır. 
Rejimin sopası halkı bir kez daha ezmiştir, ama emekçiler işin içerisindeyse o sopa da çürür, vurmaya kalktığında dağılıverir, elinde kalır. Yeter ki dipten gelen dalga güçlü olsun, grev hareketi başlasın… O zaman halkı katletmek daha zor olacak, tetiğe basacak el titreyecek… Asker, polis, istihbaratçılar içinde bile katliamcılara öfke çoğalacak…
Er ya da geç emekçiler İran’da yeniden ayağa kalkacak. Bu su götürmez bir gerçek, ama emekçiler ayağa kalktığında yanlarında sosyalist devrimci bir siyasi parti bulabilecekler mi? Tarih bu sorunun cevabına göre şekillenecek.

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı