Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Kolombiya’da Aşırı Sağcıların Cinayetlerine Karşı Uluslararası Kampanyaya Sen de Katıl!

Kolombiya’da Aşırı Sağcıların Cinayetlerine Karşı Uluslararası Kampanyaya Sen de Katıl!

on 10 Eylül 2020 - 09:15 Kategori: Dünyadan, Enternasyonal
Facebooktwitterlinkedin

Kolombiya’da yerli halkların liderlerine, solcu eylemcilere, sendikacılara ve köylülere yönelik infazlar ciddi bir tırmanış içinde. Öteden beri Kolombiya devleti ile iç içe geçmiş olan sağcı ölüm mangaları büyük bir pervasızlıkla katliamları sürdürüyor.

FARC gerillaları 2016’da silah bırakmış, 2018’deki devlet başkanlığı seçimini ise aşırı sağcı Duque kazanmıştı. Duque’nin başkanlığı sırasında infazlar hızlandı. Karantina döneminde bir önceki yıla göre tavan yapan infazlar, ülkenin güneyindeki köylü ve yerli halkın liderleri başta olmak üzere muhalifleri hedefliyor.

Bu yıl şimdiye kadar 43 ayrı katliamda 182 genç, köylü, yerli ve işçi öldürüldü. Pek çok insan hakları örgütü ve araştırma enstitüsüne göre FARC ile yapılan sözde barış anlaşmasından beri muhalifleri hedef alan şiddet olaylarında 700’den fazla sosyal ve siyasi lider öldürüldü.

Siyasi ve askeri açılardan tıkandığı için silah bırakma kararı alan FARC, legal alanda sosyal demokratik bir görüntü çizerken silah bırakma anlaşmasına karşı çıkan FARC içerisindeki muhalifler ise bir etkinlik alanı oluşturamadılar. 19.yy ortalarından beri iç savaş ve hesaplaşma geleneği olan Kolombiya’da FARC’ın silah bırakması; eski gerillalar, solcu kitle liderleri ve muhalif isimlerin aşırı sağcı milislerin intikam saldırıları karşısında savunmasız kalmasına yol açtı. İyice tırmanan cinayetler, ülkenin yeni normali hale geldi. Eski devlet başkanı ve aynı zamanda çok kanlı bir figür olan Alvaro Uribe’nin güdümündeki Ivan Duque de bu kanlı geleneği devam ettiriyor. Cinayetlerin büyük çoğunluğu, devletin neredeyse bulunmadığı ülkenin güneyinde, FARC gerillalarının silah bırakmasıyla savunmasız kalan bölgede gerçekleşti.

Toprakları elinden alındığı için mücadele eden çiftçilerin öldürülmesi, bu cinayetlerde başı çekiyor.

Kolombiya’nın kırsal kesimlerinde yaşanan şiddetin kökenlerinde paramiliter/faşist örgütler ile FARC’ın uğruna savaştığı toprak kavgası bulunuyor. Aşırı sağcılar büyük mülk sahipleri, uyuşturucu kartellerini, burjuva politikacılar ve CIA’i temsil ederken; FARC yoksul köylülerin savunucusu olmuştu. Yaklaşık 50 yıl boyunca köylüler bu savaşta topraklarında FARC eliyle korundu. Şimdi ise paramiliter güçler, önde gelen siyasi liderleri katlediyor.

Yoksul Kolombiya köylülerinin temel geçim ürünleri arasında koka bulunuyor. Dağlık ve ormanlık bölgelerde tarım ekonomisinin ana kaynağı olan koka, gerilla ve paramiliter grupları açısından da ciddi bir çatışma konusu.  

Hükümet, yerli halkların en temel geçim kaynaklarından olan koka mahsulünü, önceden bilgi vermeksizin, danışmadan, karantina ayları boyunca topraklardan zorla sökmeye başladı. Akabinde gelişen protestolar,  yerinden etmelere karşı direnen yerli liderlere yönelik olarak yeniden şiddetli biçimde tırmandı.

Evlerinde karantinada oldukları sırada yerli liderler tek tek infaz ediliyor. Duque liderliğinin paramiliter güçlerle sıkı işbirliği yaptığı ülkede paramiliter güçlerin üniversiteli aktivistler, LGBTİ aktivistleri, sendikacılar ve sol güçlere uzanan kanlı eylemleri ülkede son yıllarda yüzlerce kişinin kaybedilmesi ve ölmesiyle sonuçlandı.

Dünya devrimci sosyalistlerinin enternasyonal örgütü ISL, Kolombiya’da hüküm süren devlet terörüne karşı uluslararası bir kampanya başlatarak bu solcu avına karşı mücadele çağrısı yapıyor. ISL’nin Kolombiya seksiyonu Impulso Socialista bu cinayet şebekesine karşı mücadeleyi büyütmek için elinden geleni yapıyor.

Geçtiğimiz yıl temelleri atılan Impulso Socialista’nın genç liderlerinin isimleri de aşırı sağcı ölüm mangaları tarafından Medellin sokaklarına asılan ölüm listesindeydi. Yoldaşlarımız bu tehditlere daha da kurumsallaşarak ve Impulso Socialista’yı inşa ederek karşılık verdiler.  

Yoldaşlarımız şimdi de aşırı sağcı çetelerin Duque güdümündeki cinayetlerine karşı verilen mücadeleyi uluslararası bir kampanyaya çevirmek için kolları sıvadılar. Kampanyada 5 kıtadan 30’dan fazla ülkeden devrimciler Kolombiya işçileri, köylüleri ve devrimcileri ile dayanışmayı yükseltiyor. Yapmanız gereken “Against The Paramilitary and State Genocide in Colombia” yazan yukarıdaki görselimizi kullanarak ya da bu yazı ile kendi ürettiğiniz bir görsel kullanarak fotoğraf ya da video çekerek bunu sosyal medya hesaplarınızdan #NoMasGenocidioEnColombia ve #ContraElTerrorismoDeEstado etkiletleriyle paylaşmak ve impulso.socialista.lis@gmail.com adresine göndermek.

Yaşasın Enternasyonal Dayanışma

SEP Genel Bakanı Güneş Gümüş ve SEP üyeleri, kampanyaya destek vermek için Kolombiyalı devrimcilere fotoğraflarını gönderdiler:

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı