Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Katliamın 6. Yılında Roboski'de Mezar Ziyareti Bile Yasak

Katliamın 6. Yılında Roboski'de Mezar Ziyareti Bile Yasak

on 27 Aralık 2017 - 16:35 Kategori: Gündem
Facebooktwitterlinkedin


34 kişinin katledildiği Roboski’de, aileler dışındakilere mezar ziyareti yasağı getirildi.  Katliamın 6. yılında iktidar geçen sene de  OHAL’i bahane ederek Roboski anmasını yasaklamıştı. Bu yıl ise sadece aile bireylerinin mezarlığı ziyaret edebileceğini bildirdi.
28 Aralık 2011 gecesi TSK’ya ait savaş uçakları Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, 38 erkek ve çocukla en az 50 katırı bombaladı. Katırlar petrol ve sigara taşıyordu. Sadece 4 kişi hayatta kalabildi. 19’u 18 yaşın altında 34 kişi paramparça edildi. TV’ler susturuldu. Kürt halkı evlatlarını poşetlere koyarak taşıdı. 
Salih Ürek, Bedran Encü, Adem Ant, Erkan Encü, Şivan Encü, Muhammed Encü, Bilal Encü, Aslan Encü, Mehmet Ali Tosun, Savaş Encü, Orhan Encü, Nadir Alma, Celal Encü, Fadıl Encü, Mahsun Encü, Şervan Encü, Yüksel Ürek, Cemal Encü, Cihan Encü, Vedat Encü, Serhat Encü, Salih Encü, Özcan Uysal, Hüseyin Encü, Nevzat Encü, Hamza Encü, Selim Encü, Zeydan Encü, Seyithan Encü, Hüsnü Encü, Selahattin Encü, Osman Kaplan, Abdulselam Encü, Şerafettin Encü’nün katledilmesi yürekleri yakarken hükümet yaptığı açıklamalarla bu acıyla adeta dalga geçti. Öyle pervasızlaşmıştı ki yetkililer “PKK’lılarla karıştırdık”, “PKK’lı sanıyorduk” diyebildi. Dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ailelerin özür beklentisine karşılık, “özür dilenmesi”nin yanlış olduğunu söyledi ve 123’er bin lira tazminat ödeyip susmalarını buyur etti. Fakat aileler toplamda 4 milyon 182 bin lira tutarındaki tazminatı reddetti.
Mezarlara saldırı, ailelere sayısız gözaltı ve hala ortada bir “fail” yok. Basın açıklamaları, anmalar sayısız yasakla karşılaştı. Roboski, bu ülkenin Dersim’deki, 33 Kurşun olayındaki katliam geleneği zincirine bir halka olarak eklendi. Encü ailesinin yası, Roboski köyünün acısı dinmiyor. Kışın ayazında “kaçağa” giden küçücük çocukların paramparça edildiği katliamda iktidar bir kez daha “FETÖ” diyerek sorumluluğu üstünden atmaya çalışmıştı. Aileler ise mücadeleye ve seslerini duyurmaya devam ediyorlar.

Facebooktwitterlinkedin
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı