Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Kolombiya'da Aşırı Sağ Kazandı

Kolombiya'da Aşırı Sağ Kazandı

on 18 Haziran 2018 - 16:58 Kategori: Dünyadan, Latin Haber
Facebooktwitterlinkedin


Kolombiya’daki devlet başkanlığı seçiminin ikinci turu sonuçlandı.  %53,95’le aşırı sağcı aday Ivan Duque kazanırken, merkez solcu rakibi Gustavo Petro ise %41,83’te kaldı.
%53 katılım sağlanan ve 19 milyondan fazla Kolombiyalının oy kullandığı seçimde, Duque, 10 milyon 370 binin üzerinde oy aldı. Rakibi Gustavo Petro ise  8 milyon 31 bin kişinin oyunu alabildi. 
Bu arada iki adayı da tercih etmeyerek boş oy kullanan Kolombiyalıların sayısı 800 bini geçerek %4,20’ye ulaştı.

Duque ikinci tur seçimlerde %54 ile kazanırken Petro %41.8 aldı. %4,2 boş oy kullanıldı.


Seçimlerin ilk turunda yarış dışı kalan liberal aday Humberto de la Calle ve merkezin adayı Sergio Fajardo, seçmenlerine boş oy kullanma çağrısı yapmıştı. Bu kesimler aşırı sağcı eski başkan Alvaro Uribe’nin adamı olan Duque’yi istemeyen ama aynı zamanda Kolombiya’nın Chavez’i olarak adlandırdıkları Petro’dan da hoşlanmayan Kolombiya elitlerinin bir bölümünü oluşturuyor.
Seçimleri kazanan Duque, aşırı sağcı ölüm mangaları ile el ele FARC’ın teslim anlaşmasına bile karşı olan ve uyuşturucu kartelleri ile derin bağlantıları sahip kesimin temsilcisi. Duque, FARC ile yapılan anlaşmanın bozulmasını ve FARC üyelerinin yargılanmasını istiyor. Eski gerilla örgütü    M-19 liderlerinden biri olan ve bir dönem başkent Bogota belediye başkanlığı da yapan Petro ise radikal olmaktan uzak popülist sol bir çizgiye sahipti. Diğer taraftan uzun yıllar sağ ve aşırı sağ tarafından yönetilen Kolombiya’da liberal ve sağ kanat Petro’nun seçilmesi durumunda ülkenin Venezuela gibi olacağı şeklinde bir korku politikası izlemişti. 
Şimdilerde seçimi Duque kazandı ve Uribe dönemi uygulamalarının geri dönmesi bekleniyor. Bu da otoriter bir rejim ve infazların yoğunlaşması demek. Sol parti ve örgütlerin hareket alanlarının kısıtlanması da beklentiler arasında. Halihazırda sendikacılar, yerli halk, yerel sol liderler ve eski FARC üyeleri suikastlerle katledilirken aşırı sağcı terörün daha da tırmanmasından endişe ediliyor.
FARC ile yapılan anlaşmanın ne kadar süre daha geçerli olacağı da tartışılan konular arasında. Kolombiya’da 220 bin kişinin hayatını kaybettiği, 5.7 milyon kişinin yerinden yurdundan edildiği iç savaş FARC’ın teslim oluşu ile sona ermişti. Ne var ki aşırı sağcı çeteler saldırılarını sürdürüyor.
 

Kolombiya’yı anlamak için yazı önerilerimiz: 
*Kolombiya’da Sağcı Terör 24 Saatte 4 Sosyalisti Katletti
*Kolombiya’da Tarihi Referandumdan Hayır Çıktı- Şimdi Ne Olacak?
*FARC’ın Hüzünlü Sonu – V.U. Arslan
*FARC, Referandumun Ardından | Ali İhsan İbkal

*FARC Parti Kuruyor; “Herkese Ekonomik Refah” Vaadi Ne Kadar Gerçekçi?

*FARC; Yolun Sonunda – Güneş Gümüş


Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı