Sosyalizm Kazanacak!
/ Enternasyonal / ISL Kongre Belgeleri 7: Latin Amerika Bildirgesi

ISL Kongre Belgeleri 7: Latin Amerika Bildirgesi

on 5 Ocak 2022 - 09:50 Kategori: Enternasyonal, ISL Dünya Kongresi Belgeleri
Facebooktwitterlinkedin

*Kongrede, Latin Amerika konusunda yapılan tartışmalarda; büyüyen kriz, yeni isyanlar, sınıf mücadelesinde sıçrama ve artan sosyal ve politik kutuplaşmanın devrimciler için güçlü fırsatları da beraberinde getirdiği konusunda bir genel ortaklığa varılmıştır.

* Bu bağlamda; iktidarlar, sağ unsurlar, reformist ya da düzen solundan çeşitli aktörler bölge genelinde kemer sıkma planlarını uygulamaya, emperyalist kapitalizmin ihtiyaçlarına cevap vererek emeğe ve sosyal haklara saldırmaya ve sömürücü kirletici şirketlerin ilerlemesine izin vermeye niyetlidir. 

*Siyasetimizi geliştirebilmek ve kamuoyuna ifade edebilmek; geniş kesimlere ulaşabilmek için derinlikli bir siyasi çerçeveye ihtiyacımız vardır. Güçlü bir anti-kapitalist ve sosyalist politika uyguladığımız; kıta çapında etkili olan emperyalist güçler arasında taraf tutma olarak ifade ettiğimiz “tarafçılığa”, reformizme ve “olasılıkçılara” meydan okuduğumuz sürece özellikle işçi sınıfının, geniş emekçi kesimlerin ve gençliğin liderliğini kazanmak yönünde büyük siyasi alanlar açılacaktır.

Kararlar:

Latin Amerika temelinde; kıtadaki durum, politika ve gelecek görevler hakkında detaylı bir belge oluşturma kararı alındı. Bu belge, gruplarımızın ve partilerimizin stratejik inşasının güçlendirilmesi amacına yönelik olarak bölgenin tüm militanları tarafından incelenip tartışılacaktır.

Söz konusu belge ve ISL web sitesindeki diğer materyaller, reformizm politikalarına ve bürokratik liderliklere karşı siyasi mücadelede ve sınıf mücadelesinde liderliği kazanmak için gerekli olan siyasi çerçeveyi güçlendirmek amacını taşımaktadır.

Genel olarak toplumsal mücadeleleri destekleme bağlamında, işçi sınıfının hak mücadelesi ile dayanışma göstermek ve eyleme geçmek önceliğimiz olacaktır. Ekstraktivist şirketlere, yıkıcı ve kirletici projelere karşı gelişen çevre mücadeleleri konusunda da; IMF’nin, kemer sıkma planlarıyla kıtanın herhangi bir ülkesine müdahalesi durumunda da pozisyonumuz aynıdır.

İsyanlara veya toplumsal/demokratik mücadelelere katıldığı için tutuklananlara özgürlük talep ediyoruz. İnsan hakları ihlallerinin yönelik cezasızlığının sona ermesi için mücadele edeceğiz.

ISL 1. Dünya Kongresi Belgeleri:

1-Tüm Dünyada Sınıf Mücadelesi Yükseliyor, Bu Krizi Kapitalizmin Son Krizi Yapmak İçin İleri!

2-İki Yıllık Pandemi Sürecinden Sonra Kapitalist Dünya Ekonomisi

3-ISL Tüzüğü

4-Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mücadelesi ve 8 Mart 2022 Kampanyası Kararları

5-Sosyo-Çevresel Mücadeleler Bildirgesi

6-Otoriterlik ve Faşist Tehlike Hakkında Bildirge

7-Latin Amerika Bildirgesi

8-Ortadoğu Bildirgesi

9-Güney Asya ve Afganistan Bildirgesi

10-Avrupa Bildirgesi

11-Doğu Avrupa (Eski Sovyetler Birliği) Ülkeleri Hakkında Bildirge

12-Batı Sahra Bildirgesi

13-Nikaragua Bildirgesi

Facebooktwitterlinkedin
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı