Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Savaşın Ortasında: Refah’ta Mahsur Kalan Destina Tokmak ile Konuştuk

Savaşın Ortasında: Refah’ta Mahsur Kalan Destina Tokmak ile Konuştuk

on 8 Kasım 2023 - 19:17 Kategori: Gündem

Gazze topraklarında insani bir dram yaşanıyor. İsrail saldırılarını günden güne artırırken uluslararası kamuoyu İsrail’in saldırıları karşısında adım atmadan sessiz bir şekilde bekleme durumunda. Gazze’de işlenen insanlık suçları da günden güne artıyor.

Yaklaşık 9 gün önce Gazze’den Refah’a geçmek zorunda kalan Destine Tokmak ile bölgedeki durumu internet probleminin getirdiği zorlu koşullar altında konuştuk.

Merhaba Destina. Nasılsın, orada genel olarak durum nasıl?

Ne kadar iyi olunabilirse o kadar iyiyim. Burada çok kötü şeyler yaşanıyor. Artık psikolojik olarak yaşadıklarımı atlatmakta zorlanıyorum.

Refah’a ne kadar süre önce geldin?

Yaklaşık 9 gün önce Refah’a gelebildim. Zaten buraya geliş sürecim de şans eseri oldu diyebilirim. Gazze’de kan ihtiyacı çok olduğu için kan vermeye gittiğimizde evimizin üst kısmının bombalandığını ve binanın yan yattığını gördük. Durum böyle olunca da Refah kısmında bir tanıdığımızın evine gelmeye karar verdik.

Refah’a geçiş sürecin nasıl oldu?

3 farklı yolculuk sonrasında Refah’a gelebildim. İnsanlara güneye doğru gidin diyorlar ama bu o kadar kolay değil. Herkes yataklarını, yorganlarını ve alabildiği birkaç şeyi alarak yollara düşüyor. Şu anda herkes bir nevi ölmemek için zorunlu göç ediyor.

Refah’ta, insani ihtiyaçların karşılanması ne durumda?

Refah, Gazze’nin güneyinde yer alan bir bölge. Burada durum sanılandan daha kötü durumda. Herkes Gazze’nin kuzeyinden bahsediyor ama Refah’ta durum da hiç iç açıcı değil. İnsanlar su için kavga eder konuma geldi. Kefenlere sarılan cesetleri mezarlıkların yanına bırakıyorlar. Sokaklar ölen hayvanlarla dolu ve burası ceset kokuyor. Kızılay yetkililerini gördüğümde Refah’a da daha fazla yardım yapılması gerektiğini ilettim. “Biz daha çok Gazze bölgesine yardım ulaştırıyoruz, orada arkadaşlarımız çalışıyor” dediler. Buranın hâlini sorduğumda “Şu an yapacak bir şeyimiz yok” cevabını aldım.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak oradan ayrılma durumun konusunda neler söyleyebilirsin?

Henüz buradan ayrılmam mümkün görünmüyor. Sınır kapısından geçişler çok kısıtlı. 100-150 kişi olacak şekilde geçişlere kimi zaman izin veriyorlar. ABD, Rusya, Mısır ve İngiltere vatandaşları geçiyor genel olarak. Aldığımız bilgiler sürecin ilerlediği yönünde ama, net bir bilgi yok şu anda.

Son olarak neler söylemek istersin?

Burada bir vahşet yaşanıyor. İnsanın psikolojisi bozuluyor. Acilen tahliye edilmesi gereken insanlar ve karşılanması gereken temel ihtiyaçlar var. Durum günden güne kötüleşiyor…

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı