Sosyalizm Kazanacak!
/ Tarih / Renklendirilmiş Fotoğrafları ve Bildirisiyle 1919 Seattle Grevi: Ekim Devriminin Yankısı

Renklendirilmiş Fotoğrafları ve Bildirisiyle 1919 Seattle Grevi: Ekim Devriminin Yankısı

on 11 Kasım 2020 - 09:40 Kategori: Tarih

Fotoğrafları Sosyalist Gündem için Renklendiren: Ali İhsan İbkal

1917 Ekim devrimi, emekçilerin radikal mücadele ve talepleri dünyanın dört bir yanında yükselttiği büyük bir fırtına yaratmıştı. Geçtiğimiz günlerde 103. yıldönümünü kutladığımız büyük işçi iktidarı, sadece Rusya’da değil tüm sömürge ülkelerde, emekçilerin mücadelesinde; kısacası dünyanın dört yanında bambaşka bir dünyanın mümkün olabileceğini gören sömürülen ve ezilen kitleleri hareketlendirdi.

Bu önemli mücadelelerden biri de 1919’da Seattle’da gerçekleşen genel grevdi. İşçi sınıfının mücadele tarihinde dönüm noktası olan 1 Mayıs ve 8 Mart gibi mücadeleleri yaratan ABD emekçilerinin bu şanlı genel grevinde Ekim Devrimi’nin devrimci ruhu okunabiliyordu. 

5 gün boyunca Seattle’da hayatı durduran grevin fotoğraf ve bildirisini Sosyalist Gündem için Ali İhsan İbkal renklendirdi ve çevirdi.

Seattle Genel Grevi: 6-11 Şubat 1919

65.000’den fazla işçinin katıldığı grev hayatı durdurmakla kalmadı, yemekhaneden hasta/çocuk bakımına, güvenlikten çöp toplamaya birçok sorunun komiteler kurularak çözülmesiyle üretenin yöneten olabileceğinin gözüktüğü bir deneyime dönüştü. Bu deneyim, Sovyetlerdeki deneyimin benzeriydi. Hayatı durduranlar şimdi onu kendi ihtiyaçları doğrultusunda kendileri yönetiyordu.

Sendikal bürokrasi, ufuklarını aşan grevi durdurma çağrısı yaparken, tersane işçileri greve devam ettiler. 1919 sonbaharında  Ekim Devriminin yenilmesi için emperyalimin ordusu Beyaz Orduya cephane götürecek gemilere yükleme yapmayı reddeden ve bunu deneyenlere saldıranlar da yine liman işçileriydi.

Greve çıkan tersane işçileri:

Grev sırasında dağıtılan bir bildiri: “Ruslar Başardı”

Dönemin belediye başkanı grev için “Bu sempatik grev çağrısı aynı Petrograd’daki devrim çağrısına benziyor” diyordu. Ekim Devriminin dünyada yarattığı ilhamı gösteren bildiriyi sizler için Türkçe çevirisi ile yeniden tasarladık.

Bildirinin orijinali:

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı