Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Deniz Naki’ye Silahlı Saldırı

Deniz Naki’ye Silahlı Saldırı

on 8 Ocak 2018 - 12:33 Kategori: Gündem

Amedspor’un oyuncusu Deniz Naki, silahlı saldırıya uğradı. Saat 01:15’te Amedspor futbolcusu Deniz Naki’nin bulunduğu arabaya, Almanya’da Aachen otobanında kimliği belirsiz kişiler saldırdı. Deniz Naki’nin durumu iyi ancak, AKP iktidarının hedef haline getirdiği Naki’nin saldırıya uğraması tesadüf değil. 

Deniz Naki geçen aylarda “Barış” çağrısı yaptığı tweetleri nedeniyle, “Terör örgütü propagandası” suçundan 1.5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme Naki’nin bu cezasını 5 yıl erteleyerek futbolcunun hapse girmesine gerek olmadığına hükmetmişti.

Bu zamana kadar Naki tam üç kez saldırıya uğradı. Ağustos 2017’de, Amedspor takımının futbolcusu Deniz Naki Mersin İdman Yurdu maçında saldırıya uğramıştı.  Amedspor, 7-0 galip gelmesinin ardından o dönemde iktidarın hedef tahtasında olan Naki, holiganların faşist saldırısına uğramıştı. Karşılaşma sırasında ev sahibi takımın bir taraftarı sahaya inerek, Deniz Naki’yi yumrukladı ve ardından sahadan dışarı çıkarıldı. Saldırının asıl nedeni, Amedspor’a verilen “seyircisiz oynama” cezasının büyük etkisi olmuştu. AKP’nin savaşının zirve yaptığı dönemde yeşil sahalardan gelen seslerin kesilmesi için elinden geleni yapmıştı. 

Deni Naki 2014’te de sokakta saldırıya uğramıştı. Ankara Bahçelievler’de sokak ortasında 3 kişi tarafından “Kürt Alevi Naki sen misin lan Naki?” denilerek darp  edilmişti. Saldırının ardından polise başvurmayan Naki, gerekçesini şöyle ifade etmişti: ”Evet, adli makamlara başvuru yapmadım çünkü milyonların gözü önünde Ethem’i katleden, Ali İsmail’i sokakta döverek öldürenler, 14 yaşındaki Berkin’i öldürenler, Soma’da Ermenek’te maden emekçilerini katledenlerin yargılanmadığı, Roboski’nin faillerinin ortaya çıkarılmadığı ve buna benzer birçok önemli olayların aydınlatılmak yerine ‘karartıldığı’ ve kapatıldığı yerde adli makamlara başvurmanın bir anlamının olmadığını düşündüğümden başvurmadım” 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı