Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / İtalya’da 200.000 Kişi Faşizme Karşı Yürüdü!

İtalya’da 200.000 Kişi Faşizme Karşı Yürüdü!

on 18 Ekim 2021 - 20:31 Kategori: Dünyadan

İtalya’da işçi sendikaları liderliğinde 16 Ekim Cumartesi günü ülkede artan faşizme karşı “Faşizm, bir daha asla!” sloganıyla başkent Roma’nın San Giovanni Meydanı’nda çeşitli sendikalar ve örgütlerden yaklaşık 200 bin kişinin katılım gösterdiği geniş çapta bir protesto düzenlendi. 

İtalya, dünyayı sarsan pandemi nedeniyle tedbirlerin en sıkı alındığı ülkelerden biri olurken, geçtiğimiz hafta ülkede Covid-19 Yeşil Geçiş Kartı uygulamasına karşı pek çok kentte protestolar başlamıştı. 9 Ekim’de yapılan gösteride bir hastaneye ve ülkenin en geniş sendikalarından biri olan CGIL (İtalya Genel İş Konfederasyonu) binasına demir sopalı bir faşist grup tarafından saldırı düzenlenmiş ve bu olayda aralarında aşırı sağcı parti Forza Nuova yöneticilerinin de bulunduğu 12 faşist gözaltına alınmıştı. 

Bu saldırının ardından CGIL’ın yaptığı eylem çağrısına ülkenin diğer büyük sendikaları olan UIL ve CISL sendikaları da destek verdi. Bu üç sendikanın üye sayısı 10 milyonun üzende.  CGIL Genel Sekreteri Maurizio Landini gerçekleştirilen bu saldırıya yönelik yaptığı konuşmada “Kimse ülkemizi o faşist yıllara geri götürebileceğinin hayalini kurmasın” diyerek faşizme geçit vermeyeceklerinin vurgusunu yaptı. CSIL (İtalyan İşçi Sendikaları Konfederasyonu) Genel Sekreteri Luigi Sbarra ise Forza Nuova’nın kapatılması talebini yenileyerek “Faşizmin her türüne karşı birlik” çağrısında bulundu. 

Eylem alanında “Faşizme Hayır!”, “Faşizm bir daha asla!” ve “Daha fazla iş!” yazılı dövizler dikkat çekti. Sendikaların ortak açıklamasında yapılan bu saldırının ülkedeki tüm sendikalara ve işçi sınıfına yönelik yapıldığı vurgusunu taşırken faşist örgütlerin dağıtılması talebi gümdemdeydi. CGIL binasına gerçekleştirilen saldırının ardından ülkedeki sol partiler de Forza Nuova’nın kapatılması talebiyle parlamentoya önerge sunmuştu. 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı