Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / IŞİD Rojava’yı Hedef Aldı: 56 Ölü; Onlarca Yaralı!

IŞİD Rojava’yı Hedef Aldı: 56 Ölü; Onlarca Yaralı!

on 20 Mart 2015 - 23:26 Kategori: Dünyadan, Gündem

Suriye’de Rojava’nın Cizire Kantonu’ndaki Haseke kentinde, PYD kontrolü altındaki bölgede Newroz kutlamaları sırasında intihar saldırısı düzenlendi. Haber kaynaklarından ölü ve yaralı sayısı konusunda farklı bilgiler geliyor. Ancak Al Jazeera ve Reuters saldırıda en az 20 kişinin öldüğü; 80 kişinin de yaralandığı bilgisini kesinleştirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamada saldırının bomba düzenekli iki ayrı araçla gerçekleştiriyazı içildiği vurgulandı. Saldırılardan ilki PYD’nin kontrolü altındaki El Müftü semtinde, diğer saldırı ise PYD dışındaki Kürt grupların kontrolü altındaki Salihiyye Mahallesi’nde gerçekleşti. Bilindiği gibi IŞİD bugün de Şii’lerin yoğunlukta bulunduğu iki camiyi hedef almıştı. Kobane yenilgisi sonrası Newroz’u hedef alan saldırılar gerçekleştirmekle tehditler savuran IŞİD’in Newroz alanlarına yeni saldırılar gerçekleştirilmesinden endişe ediliyor.

Rüdaw Haber Sitesi IŞİD’in bombalı saldırısında ölü sayısının 35’e yükseldiğini açıkladı.

(00:30) BBC Türkçe’ye konuşan PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, saldırıları IŞİD’in üstlendiğini doğruladı.
IŞİD’in Rojava bölgesinde sürekli saldırılar düzenlediğini hatırlatan Abdullah, IŞİD’in kadın, çocuk, sivil demeden insanları katlettiğini belirtti. Ölenlerin en az beşinin çocuk olduğu, çok sayıda kadının da saldırıda yaşamını yitirdiği açıklandı. Gelen son bilgiler, ölü sayısının 40’ı aştığı yönünde.

(21 Mart) Rudaw internet sitesi ölenlerin sayısının 56’ya yükseldiğini duyurdu.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı