Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / İran'da Son Durum: Haft Tappeh ve Ahvaz İşçileri Direniyor – Kadir Anari

İran'da Son Durum: Haft Tappeh ve Ahvaz İşçileri Direniyor – Kadir Anari

on 25 Aralık 2018 - 20:27 Kategori: Dünyadan

İran’da rejimin baskı ve sömürüsüne karşı işçi eylemleri devam ediyor. Haft Tappeh şeker fabrikası ile Ahvaz çelik fabrikasında işçi eylemlerine rejimin cevabı gözaltı terörü olmuştu. Ancak rejimin baskılarına rağmen işçiler mücadeleden vazgeçmiyor.
Ahvaz Çelik İşçileri iki haftadır gözaltında
Ahvaz çelik fabrikasında önceki hafta 40 işçi ev baskınıyla gözaltına alınmıştı. İşçilerden 20’si serbest bırakılırken 20 işçi hala gözaltında. Pazar günü, gözaltındaki işçilerin serbest bırakılacağı açıklanmasına rağmen işçiler hala gözaltında tutuluyor. Gözaltındaki işçilerin aileleri de dünden beri Valilik binası önünde yakınlarının serbest bırakılması için eylem yapıyor.
Haft Tappeh destekçisi öğrencisinden Mücadele Çağrısı
Yine önceki hafta gözaltına alınan Haft Tappeh şeker fabrikası işçilerinden 15 kişi hala gözaltında. Günlerce kitlesel eylemler yapan Haft Tappeh işçilerinin talepleri karşılanmazken, rejimin işçilere cevabı gözaltı terörü oldu.
Haft Tappeh işçilerinin lideri Esmaeil Bakhshi geçen hafta serbest bırakılmıştı. Ancak Bakhshi’nin sağlık durumu oldukça kötü. Gözaltı sırasında işkence gören Esmaeil Bakhshi’nin ailesi de röportaj veya fotoğraf vermemeleri için tehdit ediliyor.
Tahran’da kadın bir öğrenci olan Sepideh Gholian da Haft Tappeh işçilerinin eylemine destek olduğu için yaklaşık bir buçuk ay önce gözaltına alınmış ve 30 gün boyunca tutuklu kalmıştı. Tutuklu kaldığı süre boyunca işkence gören Gholian, serbest kaldıktan sonra mücadele vurgulu bir açıklama yaptı:
“Haft Tappeh tarihi bir olaydır. Bütün işçiler buradan öğrenmelidir. Haft Tappeh direnişi tam olarak işçi sınıfının politikasıydı. Haft Tappeh işçilerinin gözaltına alınması, bu hareketin sonu olmadı. Bu daha başlangıç! Haft Tappeh eylemlerini özelleştirme politikaları tetiklemişti. İşçiler, öğretmenler, avukatlar, sosyal ve politik eylemciler, öğrenciler ve her kim ki özgürlük ve sosyal adalet istiyor; hepsi Haft Tappeh işçilerinin yanında. Ben bir öğrenci ve işçi olarak yüzlerce insan gibi protestolara destek oldum. Tabii ki polis sorgusunda politik gruplara üyelik ve politika yapma iddiaları karşıma çıktı. Ben Haft Tappeh işçilerinin taleplerinden daha ciddi bir politika bilmiyorum. Direniş devam ediyor; herkesin özgürlüğü için!”
Sondaj İşçileri de Eylemde
Bu arada İran sondaj şirketinde çalışan işçiler de 10 aylık ödenmemiş maaşları için eylemdeler. İşçiler 3 gündür grev yapıyor. Sondaj işçileri, 10 aylık maaşlarının ödenmesi ve yoksulluk, sefalet ve açlığa karşı ücretlerin acilen yükseltilmesi talebiyle eylemlerini sürdürüyor.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı