Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Hem Mezhepçi Hem Laik Çünkü O Baykal

Hem Mezhepçi Hem Laik Çünkü O Baykal

on 16 Şubat 2016 - 14:12 Kategori: Gündem
Facebooktwitterlinkedin

fft107_mf4817703

Dün akşam Ahmet Hakan’ın programına katılan CHP eski genel başkanı ve Antalya milletvekili Deniz Baykal çok su kaldıracak bir konuşmaya imza attı. CHP’ye en sağ eleştirileri yöneltti, Suriye’deki mezhepçiliği önce eleştirdi sonra mezhepçilik propagandası yaptı.

Genel başkanlığı yıllarında ülkenin türban yasakları üzerinden kutuplaşmasında baş rolü oynayan ve CHP’deki  en sağ isimlerden olan Deniz Baykal dün akşamki konuşmalarıyla AKP’ye hem Suriye’deki mezhepçi savaşa, hem Kürdistan’daki operasyonlara ve katliamlara, hem de PYD’ye yönelik saldırganlığa tam destek verdi. Koyu bir laikçi tonla AKP’ye saldırmasının akabinde mezhepçi çetelerin önünü açmak anlamına gelen bombardımanla ilgili olarak “Azez-Halep hattını açık tutmak için bombalanmasını doğru buluyorum” dedi.

Halep’i Sünni kenti olarak niteleyen Baykal, emperyalist saldırganlığı “Şii kuşatmaya karşı meşru direniş” olarak pazarlamaya kalktı ve en mezhepçi siyasetçilere parmak ısırttı. “Halep, Sünni kentidir. Esad’ın himayesine teslim etmek üzerine bir politikayı çok ciddi sorgulamak gerekiyor” diyerek AKP rozetini hak etti. Aynı konuşma içerisinde de mezhepçiliği AKP siyasetinin en büyük sorunu olarak gördüğünü iddia eden Baykal şovenizm ile mezhepçiliğin en özgün örneklerinden birisini sunmuş oldu.Gelen tepkiler üzerine yaptığı açıklamada ise “Mezhep söylemi benim çok rahatsız olduğum bir söylem. Ortadoğu’da ortaya çıkan tablonun beni en çok rahatsız eden konu budur. Gönül ister ki IŞİD değil orada bizim alıştığımız türde bir Sünni İslam ortaya çıksa” diyerek IŞİD’e de göz kırpmayı ihmal etmedi.

Konuştuğu dakikalarda sosyal medyada büyük tepki toplayan Baykal, bugün Davutoğlu’nun takdirine mazhar oldu. Davutoğlu Baykal için “Deniz Baykal bir devlet adamına yakışır ciddiyetle yaklaştı, kendisine teşekkür ediyorum. Biz karşımızda milli bir muhalefet istiyoruz” dedi.

Söz konusu “milli muhalefet” yani şovenizm olunca Metin Feyzioğlu, Deniz Baykal ve Doğu Perinçek gibi en sağ unsurlar AKP’nin arkasında sıraya dizilmiş görünüyor.

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı