Sosyalizm Kazanacak!
/ Enternasyonal / Arjantin: Filistin Halkının Mücadelesine Destek Olanlara Yönelik Baskıya Son!

Arjantin: Filistin Halkının Mücadelesine Destek Olanlara Yönelik Baskıya Son!

Bu deklarasyon, 16 Aralık 2023 tarihinde SEP (Türkiye);PO (Arjantin) NAR (Yunanistan); Fuerza 18 de Octubre (Şili); Agrupación Vilcapaza ve MST-P (Peru); Occhio di clase (İtalya); Política Revolucionaria ve Tribuna Classista (Brezilya); ve İnqilabin Sesi (Azerbaycan) tarafından enternasyonalist toplantıda onaylanmıştır.
on 27 Aralık 2023 - 18:00 Kategori: Enternasyonal

Arjantin’de, Filistin halkına gösterilen büyük uluslararası dayanışma bağlamında verilen mücadele, devletin koruması altındaki Siyonistler tarafından saldırıya uğramaktadır. 

Florencio Varela bölgesinden bir metal işçisi olan Cristian Diaz, Filistin halkıyla dayanışma  gösterdiği için Marcos Paz hapishanesinde tutukludur. PSTU’nun bir militanı olan Heber Hernandez, destek konuşması yaptığı için önce tutuklanmış sonra serbest bırakılmıştır. Solun önde gelen liderleri ve devrimciler birçok tehdit altında Filistin halkıyla dayanışmayı sürdürmektedirler. Bunlardan en ciddi olanı, faşist Siyonist örgüt Betar tarafından Partido Obrero’ya karşı başlatılan tehdittir.

Birkaç hafta önce, Partido Obrero’nun milletvekili Vanina Biasi, Filistin halkının İsrail’in soykırımcı devletine karşı mücadelesini desteklediği gerekçesiyle savcı Carlos Stornelli tarafından suçlandı.

Açılan davanın sebebi, 27 Kasım Pazartesi günü, Sol Cephe (Frente de Izquierda) milletvekillerinin öncülüğünde, Filistin’le dayanışma ve soykırımın kınanması amacıyla Ulusal Kongre’de bir toplantı düzenlenmesi. Bu toplantıya, 200’den fazla insan hakları savunucusu (Nora Cortiñas, del Mayo annesi, Adolfo Pérez Esquivel, Nobel Barış Ödülü sahibi, vb.), Filistin ve Arap topluluklarından aktivistler ve dayanışma göstermek isteyen sosyal, kültürel kurumlarla birlikte sendika ve siyasi örgütlerden gelen insanlar katıldı. 

Yapılan toplantının ardından, Macri destekçisi milletvekili Sabrina Ajmechet, ironik bir şekilde “ifade özgürlüğü” komitesinin başkanı olarak, Kongre’ye bir itiraz başvurusu yaptı. Bu itirazda, toplantının hangi konuları tartışabileceğini ve Filistin’e destek gibi hangi konuları tartışamayacağını dikte etmeye çalıştı. Ülke çapında Filistin için en aktif seslerden biri olan Vanina Biasi’ye yönelik ayrıca şikayette bulundu.

Kafa karışıklığı yaratmak üzere Siyonizmin Yahudilik olduğunu ileri sürerek her türlü eleştiri ve sorgulamayı antisemitizm çuvalına koymaya çalışıyorlar. Ancak bunlar tamamen farklı şeylerdir. Siyonizm, Filistin halkının sürülmesine ve etnik temizliğine dayanan bir devlet varlığıdır. Öte yandan, Yahudilik çok çeşitli bir kültürü ve dünya çapında bir toplumsal kesimi ifade eder, burada farklı politik, entelektüel ve hatta dini görüşlere sahip akımlar bir arada bulunur. Bu sebeple birçok genç ve işçi, anti-Siyonist ve Siyonist katliama karşı sesini yükseltiyor.

Bizler, 16 Aralık 2023’te bir araya gelen örgütler olarak, Arjantin hükümeti ve devletinin, Siyonist devletin saldırılarını kınamak amacıyla eyleme geçen işçilere ve aktivistlere yönelik baskılara karşı çıkıyor, aynı zamanda dünya genelinde yürütülen baskı ve sindirme kampanyasına karşı mücadele ediyoruz. 

 

Savcı Stornelli’nin Vanina Biasi’ye karşı açtığı dava reddedilsin! Biasi’ye karşı dava açılmasına hayır!

Filistin halkının mücadelesini savunmak ve İsrail devletini kınamak antisemitizm değildir!

Düşünce ve İfade özgürlüğünü Savunuyoruz! Macri yanlısı milletvekili Ajmechet’i Reddediyoruz!

Diğer deklarasyonlar:

Enternasyonalist Antiemperyalist Mücadele Cephesi İlerliyor

Azeri Siyasi Tutsaklara ve Sendikalı İşçilere Özgürlük!

Arjantin: César Arakaki ve Daniel Ruiz ile Dayanışma Çağrısı

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı