Sosyalizm Kazanacak!
/ Manşet / İstanbul'da Ali Wazir ve Mohsin Dawar İle Dayanışma Eylemi (Video-Haber)

İstanbul'da Ali Wazir ve Mohsin Dawar İle Dayanışma Eylemi (Video-Haber)

on 20 Haziran 2019 - 20:49 Kategori: Manşet, SEP

Pakistan’da 26 Mayıs günü gözaltına alınan Pakistanlı devrimci sosyalist yoldaş Ali Wazir ve Mohsin Dawar hala tutuklu. Milletvekili olan yoldaşlar, parlamenter dokunulmazlıklarına rağmen keyfi olarak yaklaşık 1 aydır tutsak bulunuyor.
Pakistanlı sosyalist örgüt The Struggle (Mücadele) ve Peştun halkının örgütü Peştun Savunma Hareketi (PTM) üyesi olan vekil yoldaşlar, 26 Mayıs’ta ordunun 13 kişiyi katlettiği olayda yaralıları kurtarmaya çalışırken gözaltına alınmıştı.
Ali Wazir ve Mohsin Dawar için Sosyalist Emekçiler Partisi ve üye olduğu Uluslararası Sosyalist Birlik (ISL – International Socialist League) bir uluslararası kampanya yürütüyor.
Sosyalist Emekçiler Partisi İstanbul İl Örgütü, bugün Beşiktaş’taki Pakistan Konsolosluğu önünde bir eylem gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada Pakistan rejiminin ve ordusunun katliam ve baskı politikaları mahkum edilirken, Ali Wazir ve Mohsin Dawar için özgürlük talebi yükseltildi.
Eyleme İşçi Demokrasisi Partisi (İDP) de katılarak dayanışma gösterdi.
Basın açıklaması Türkçe ve İngilizce olarak okundu.

Sosyalist Emekçiler Partisi’nin basın açıklaması:

Bugün buraya, Pakistan devleti tarafından 26 Mayıs’tan bu yana tutsak edilen sosyalist milletvekili yoldaşlarımız Ali Wazir ve Mohsin Dawar’ın özgürlüğü için geldik. 
Ali Wazir ve Mohsin Dawar, Pakistan ordusu tarafından Kuzey Veziristan’da Peştun halkının Taliban şiddetine karşı gerçekleştirdiği eyleme yönelik, 13 kişinin katledildiği katliamdan sağ çıktıktan sonra gözaltına alınarak tutuklandı. Pakistan devletinin Peştun halkına yönelik baskısını, katliamlarını da şiddete kınıyoruz.
Pakistan ordusu son dönemde Pakistan’daki bozuk düzende ipleri iyice eline almış durumda. Ordu istediği kişiyi başbakan yapmayı başarmış, Hindistan ile girilen “it dalaşından” “zafer”le çıkmıştı. Bu arada burjuva medya da tamamen ordunun yalan haber tekeline girdi. Bu şekilde kendisine iyice güveni artan Pakistan ordusu PTM liderliğini aleni bir şekilde tehdit etmeye başlamıştı. Geçen ay ordu sözcüsü hareketi hedef alarak “zaman doldu” çıkışını yapmış ve yapacakları katliamın işaretini vermişti.
Ali Wazir’in tutuklanması kanunlara aykırıdır, çünkü Wazir’in ancak meclisin oylarıyla kaldırılmasına karar verebileceği dokunulmazlığı mevcuttur. Ama Pakistan’da yasaların değil tiranların orman kanunlarının geçerli olduğu görülmektedir. Burjuva medyanın yalan haberler üzerinden yaptığı kışkırtmalar dikta sistemlerinin tipik özelliği durumunda.
Biz, Türkiye’deki devrimci sosyalistler olarak Ali Wazir ve Mohsin Dawar’ın koşulsuz biçimde derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Onlar, Peştun halkının meşru seçilmiş demokratik temsilcileridir ve siz bu hakka saygı duymak zorundasınız.
Pakistan devleti, Ali Wazir ve Mohsin Dawar’ı terörizmle itham ediyor ve onları anti terör yasası adı altında tutsak ediyor. Bu iddialar komik ve acizdir. Ali Wazir, Mohsin Dawar ve Peştun Savunma Hareketi (PTM) uzun yıllardır bölgede cihatçı teröristlerin Peştun halkı üzerindeki baskılarına karşı mücadele etmektedir. Ali Wazir, bizzat babası ve abisi dahil 13 kişiyi Taliban terörüne kurban vermiş bir ailenin mensubudur. Sosyalist bir devrimci olarak Ali Wazir aynı zamanda yoksulluğa, sömürüye, ezilmeye, kapitalist barbarlığa ve cihatçı çetelere karşı aynı anda mücadele verdiği için hedeflenmiştir. Terörizm suçlaması bir yalandan ibarettir. Pakistan devleti terörist arayışında ise Kuzey Veiziristan’da halkın mücadelesine karşı desteklediği katliamcı cihatçı fanatiklere bakmalıdır.
Bizler dünyanın dört bir yanından devrimci Sosyalistler olarak kapitalist barbarlığa ve onun yarattığı ezilme ilişkilerine karşı bir aradayız. Yarattığı krizler ve savaşlarla malul kapitalist barbarlığa karşı dünyanın her yerinde – Arjantin’den İran’a, Fransa’dan Sudan’a Pakistan’a varana değin- baskılara, katliamlara, dikta rejimlerine karşı sesini yükselten emekçileri ve devrimcileri selamlıyoruz. Mücadelemiz ve dayanışma dünya çapında emekçilerin birliğinin yaratılmasıyla bu eşitsiz ve yağmacı düzeni ortadan kaldıracaktır.
Ali Wazir ve Mohsin Dawar’ı derhal serbest bırakın!
Özgürlük ve sosyalizm için mücadele eden yoldaşımız Ali Wazir’i katliamlarla, baskıyla susturamayacaksınız!
Peştun halkından, Kuzey Veziristan’dan elinizi çekin, cihatçı fanatikleri desteklemekten vazgeçin!
Ali Wazir, Mohsin Dawar ve PTM üyeleri üzerindeki baskıya, anti terör yasalarına yasladığınız sahte suçlamalara son verin!
Dünyanın dört bir yanındaki devrimciler Ali Wazir’in yoldaşıdır. Onun mücadelesi bizim mücadelemizdir.
Yaşasın enternasyonalist dayanışma, yaşasın dünya devrimi!

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı