Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / İşsizlik Cumhuriyet Tarihinin En Yüksek Noktasında

İşsizlik Cumhuriyet Tarihinin En Yüksek Noktasında

on 16 Şubat 2016 - 12:46 Kategori: Gündem
Facebooktwitterlinkedin

 DİSK-AR, TÜİK’in açıkladığı Kasım ayı işsizlik oranının gerçek olmadığını kendi rakamlarıyla ortaya koydu. Gerçek işsizlik rakamı %17 yani  5 milyon 480 bin. Kadın erkek eşitsizliği de hızla artıyor.

1(238)

 

TÜİK’in açıkladığı resmi işsizlik oranı yüzde 10.5. İşsilizk Kasım 2014 yılının aynı dönemine göre 0.2 puan gerilerken, işsiz sayısı 29 bin kişi artışla 3 milyon 125 bin.

DİSK-AR (Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü) ise gerçekleri kendi rakamları ile ortaya koydu. Raporda  şu ifadelere yer verildi:

İşsiz sayısında Kasım ayı dönemi için rekor kırıldı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu kapsamda çalıştırılan işsiz sayısı 10 kat artarak 28 binden 300 bine yükseldi. Bu kişiler hakları söz konusu olduğunda işçi kapsamında değerlendirilmiyor ve en temel haklardan yoksun bırakılıyor. Söz konusu kişiler işsiz kapsamında değerlendirilseydi resmi işsizlik oran yüzde 11.5’e yükselecekti. Resmi işsiz sayısı ise 3 milyon 333 bin olacaktı. Bu sayı Cumhuriyet tarihinin en yüksek işsiz sayısıdır” dedi.

*Kadınlarda geniş tanımlı işsizlik oranı %24,

*Üniversite mezunu resmi işsiz sayısı 768 bin (mezunlar içindeki işsizlik oranı %10) Üniversite mezunlarının ise %10’u işsiz.Yükseköğretim mezunu kadınlar için işsizlik ise yüzde 15.7 seviyesinde.Bu oran, yükseköğretim mezunu erkeklerin işsizlik oranı olan yüzde 7.5’in iki katından fazla.

*Gençler için (15-24 yaş) geniş tanımlı işsizlik oranı resmi genç işsizlik oranı % 27.7 . Genç kadınlar için

bu oran % 33

 

Raporda bu rakamların -henüz istatistiğe dökülemeyen- milyonlarca göçmen ile birlikte düşünülmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

Sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar ile hayalet kentlere dönen Kürt kentlerinde durumun  trajik boyutları ile ilgili bir veri ise şimdilik bulunmuyor.

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı