Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Arjantin’deki Yoldaşlarımızdan Büyük Seçim Başarısı

Arjantin’deki Yoldaşlarımızdan Büyük Seçim Başarısı

on 13 Eylül 2021 - 08:55 Kategori: Dünyadan

Arjantin’de dün (12 Eylül) düzenlenen seçimlerin ilk turunda aralarında kardeş partimiz MST’nin de olduğu dört devrimci Marksist örgütten oluşan FIT-U (İşçilerin Birleşik Sol Cephesi) ülke çapında %6’ya yakın oy alarak iki büyük burjuva partinin ardından üçüncü büyük politik güç olarak büyük bir başarıya imza attı. Jujuy eyaletinde bir çöp toplama işçisi olan Alejandro Vilja %23 oya ulaşarak tarihi bir başarıya imza attı. Bunun dışında FIT-U Buenos Aires eyaletinde %5’in, Buenos Aires merkezinde ise %6’nın üzerinde oy elde ederken Chubut, Nequen, San Juan, Santa Cruz, Mendoza gibi eyaletlerde FIT-U %5 ila %10 arasında oya ulaştı.

Seçimlerde iktidardaki Frente de Todos büyük bir yenilgi yaşayarak seçimlerin mağlubu oldu. Peronist kökenli, merkez sol olarak bilinen ama tüm dünyada klasik olduğu üzere neoliberal politikaları takip eden Frente de Todos hızlı bir şekilde emekçilerin gözünden düşerek ağır bir yenilgi yaşadı. Merkez sağcı Cambiemos iktidar partisinin yenilgisinden karlı çıksa da onların seçim başarısı sınıf mücadelesini kızıştırıcı bir etki yapmaya adaydır.

Arjantin’de önümüzdeki dönem sınıf mücadelesinin keskinleşmesi bekleniyor. Emekçilerin büyük kısmının iktidardaki Frente de Todos ile ilgili olarak illüzyonları mevcuttu. Ama 12 Eylül’deki seçimlerin de gösterdiği gibi bu beklentiler suya düşmüş görünüyor. İşte bu noktada FIT-U tek bir yumruk olarak işyerlerinde, sokakta ve mahallelerde emekçilerin devrimci alternatifi olarak sınıf mücadelesine liderlik etmesi gerekiyor.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı