Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Fetihtepe’de Zorbalık Devrede!

Fetihtepe’de Zorbalık Devrede!

on 10 Haziran 2022 - 00:04 Kategori: Gündem

İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Fetihtepe Mahallesi’nde üç gündür nasıl bir zorbalığın işbaşında olduğuna tanık oluyoruz. Mahallenin yoksul insanları birkaç gündür elektrikleri doğalgazları kesilerek, üzerlerine polis sürülerek evlerinden çıkarılmaya zorlanıyor. Üstelik dönüşüm konusunda idare mahkemelerinin yürütmeyi durdurma kararına rağmen… Bunda şaşılacak bir durum yok elbet: İktidar için mahkeme kararlarının bağlayıcılığı yok olalı epey uzun zaman oldu. Söz konusu yoksul emekçilerin yaşam alanını gasp etmekse, üstelik burası kentin göbeğinde oldukça değerli bir araziyse mahkeme kararının lafı olmaz. 

Fetihtepe’de kentsel dönüşümün startı 25 Temmuz 2020’de Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un mahalle sakinleriyle yaptığı bir toplantıda verilmişti. İlk yıkımların Kasım 2020’de yapılacağı açıklanmıştı. İlk açıklamalarda, hemen her kentsel dönüşüm sürecinde olduğu gibi mahallelilerin rızasının dikkate alınacağı açıklansa da, kısa zamanda zorbalık devreye girdi. 18 Nisan 2021’de evlerini terk etmek istemeyen mahalle sakinleri kendilerini belediye meclis üyeleri olarak tanıtan kişilerin de aralarında olduğu 10-15 kişilik bir güruh tarafından silahla evlerinden çıkmaları için tehdit edilmişti. Mahalleli kendilerini tehdit edenlerin Beyoğlu Belediye Başkan Yardımcısı Rüstem Dindarol’un adamları olduğunu ifade etmişti

İlginçtir ki Fetihtepe Mahallesi’nde silahla terör estiren grubun başını çeken Ö. Osman N. isimli kişinin İçişleri Bakanı Soylu ve Bilal Erdoğan ile fotoğrafları ortaya çıkmıştı:

Okmeydanı’nda yurttaşlara silah çekenlerin AKP’lilerle fotoğrafları çıktı

Kimi belediye meclis üyeleri ise bu süreçte ikna odaları kurarak mahalleli üzerinde basınç yaratmaya çalışmıştı. Bütün bu süreçte Beyoğlu Belediyesi ise mahalleliyi düzenli olarak elektrik ve sularını kesmekle korkutmaya çalışmıştı. 

Mahalle halkının kentsel dönüşüm sürecinde itirazlarının altında ise hem bakanlığın verdiği kira desteğinin düşüklüğü (1500 TL teklif edildiği belirtiliyor) hem de kenilerinin 20 yıla yayılan bir süreç için 300.000 TL’ye varan tutarlarda borçlandırılması yatıyor. Özellikle bugünlerde İstanbul’da konut kiralarındaki dehşetengiz yükseliş düşünüldüğünde burada yaşayan yoksul mahallelinin kendilerine verilen yardımla mevcut düzenlerini sürdürebilmeleri mümkün görünmüyor. Öte yandan pek çok mahalle sakininin kendilerine dayatılan borçlandırmanın yükünü kaldırabilecek durumda olmadığı ortada. Kısacası Tarlabaşı, Sulukule, Fikirtepe gibi pek çok yerde kentsel dönüşüm adı altında gerçekleştirilen “soylulaştırma” projesi Fetihtepe’de de gündemde. 

Ancak iktidar her ne pahasına olursa olsun İstanbul’un merkezi bir konumunda yer alan bu mahalleyi de rant çarkının yutması derdinde. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın 2019 yılında Bilal Erdoğan’la yaptığı bir kaç bina kapatma konuşması hafızalarda. Tesadüf olsa gerek ki Bilal Erdoğan’ın Okçular Vakfı mahalleye bir kilometrelik mesafede. Dolayısıyla bu zorbalığın olası bir failini aramak için çok uzaklaşmaya gerek yok. 

 

 

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı