Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / “Kimse Sağ Çıkmayacak” Denildi, Adalet Dahi Sağ Bırakılmadı: Şenyaşar Ailesinin Adalet Arayışı Sürüyor! (SEP Urfa)

“Kimse Sağ Çıkmayacak” Denildi, Adalet Dahi Sağ Bırakılmadı: Şenyaşar Ailesinin Adalet Arayışı Sürüyor! (SEP Urfa)

on 13 Haziran 2022 - 22:44 Kategori: Gündem

Onlarca kamera kaydı ve şahit olmasına rağmen 4 yıldır gel(e)meyen adalet…

14 Haziran 2018’de Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız’ın esnaf ziyareti sırasında sözlü tartışma ile başlayan ve Şenyaşar ailesinden 3 kişinin katledildiği, 8 kişinin yaralandığı katliamın davası sürüyor.

ResimKatledenler iktidara yakın olunca; cumhurbaşkanından, içişleri bakanına, vekillerinden, il başkanlarına olayın üstünü örtmek ve yandaşlarını kurtarmak için sıraya girmişti. Katliamdan hemen sonra İçişleri Bakanı Soylu, olayların “önceden kurgulandığını”, saldırının hazırlıklı olduğunu söylemiş ancak durumun tam tersi kendiliğinden geliştiği yine kayıtlarda ve tanıkların ifadelerinde net bir şekilde ortaya çıkmıştı. Keza yine AKP’li eski bakan ve milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba ilk etapta yaşananların bir “terör olayı” olarak kendisine anlatıldığını, sonradan yerel kanalda katıldığı bir programda ise olayın bir terör olayı olmadığını ifade etmiş ve bununla ilgili tehditler aldığını suç duyurusunda bulunduğunu sosyal medya hesabından duyurmuştu.

Katliam Nasıl Gerçekleşmişti?

14 Haziran 2018’de AKP İ. H. Yıldız’ın korumaları ve yakınları seçim çalışmaları dolayısıyla Suruç’ta esnaf ziyareti gerçekleştirirken, Şenyaşar ailesi ile Yıldız arasında çıkan sözlü tartışmaya vekilin akraba ve korumaları da dahil olmuş, çıkan kavgada iş yerinde vurulan Celal, Adil, Mehmet, Fadıl ve Ferit Şenyaşar kardeşler Suruç Devlet Hastanesi’ne götürülmüştü. Şenyaşar ailesine yönelik saldırlar hastanede polisin gözü önünde devam etmişti. Şenyaşar ailesinden Adil Şenyaşar’ın 6 farklı silahtan çıkan 17 kurşunla (hastaneye geldiğinde 3 kurşun olduğu otopsi raporu ile kesinleşti); Celal Şenyaşar birçok kesici aletle yaralanmış ve kafasına oksijen tüpü ile vurularak, baba Hacı Esvet Şenyaşar ise linç edilerek katledilmişti.

Fadıl ve Ferit Şenyaşar kardeşler ise hastaneden gizlice çıkarılıp başka hastaneye götürülerek kurtarılmıştı. Keza AKP’li vekilin akraba ve korumalarının hastaneden kimse sağ kurtulmayacak dediği daha sonra tanıklık edenlerce defalarca dile getirilmişti. O gün yaşanan bu katliamda ise devlet resmen gözünü yummuştu. Hastanedeki saldırı sırasında Urfa Valisi Abdullah Erin, Suruç Kaymakamı Tarık Açıkgöz ve dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın da hastanede bulunması faillerin kim tarafından korunup kollandığını göstermesi açısından önemli. Katliamın ardından devletin gözü önünde kamera kayıtlarından etrafa saçılan kana kadar bütün deliller ortadan kaldırılmıştı.

O günden itibaren Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar’ın adalet arayışı 4. yılını doldurdu. 9 Mart 2021 tarihinden beri Şanlıurfa Adliyesi önünde süren adalet nöbeti kısmen sonuç vermiş olsa da henüz adalet sağlanmış değil.

AKP’li vekilin ağabeyi Enver Yıldız, Mikail Şimşek İbrahim Halil Şimşek ve Müslüm Yıldız kasten adam öldürme, kasten yaralama, delil karartma ve hırsızlık suçlamalarıyla tutuklandılar. Saldırganların ancak 4 yıl sonra tutuklandığı katliamla ilgili Şenyaşar ailesinden Fadıl Şenyaşar Malatya’da iki yıl süren yargılama sonucunda Mehmet Şah Yıldız’ı öldürmek ve sekiz kişiyi yaralamak suçlarından 37 yıl 9 ay hapis cezası almıştı. Şenyaşar ailesi için 4 yıl sonra yaşam belirtisi veren adalet ailenin aleyhine hızlıca işleyip hükmü vermişti. Emine Şenyaşar’ın adalet mücadelesi oğlunun adil bir şekilde yargılanması ve olayların gerçek faillerinin mahkeme önüne çıkarılarak cezalandırılması talepleri ile devam ediyor.

Şenyaşar ailesinin avukatlığını yapan Hidayet Enmek BBC Türkçede yer alan demecinde 43 kişi hakkında gözaltı kararı olduğunu, dosyada gizlilik kararı olduğu için tüm isimlerin açıklanmadığını ifade etmişti. Ancak 9 kişinin gözaltına alındığı davada sadece 4 kişi ceza alırken, kalan 5 kişinin ise adli kontrol şart ile serbest kaldı.

AKP döneminde gerçekleşen birçok katliamın, kadın cinayetinin, kazanın sorumluları hesap vermeden hayatlarına devam ediyorlar. Roboski’den, Şenyaşar ailesinin katledilmesine; Soma’dan Çorlu tren kazasına sayısız insan adalet beklemeyi sürdürüyor. Şenyaşar ailesinin 4 yıldır sürdürdüğü adalet mücadelesi bu açıdan önemli. SEP Urfa İl Örgütü olarak bizler de ailenin 14 Haziran’da Urfa Adliyesi önünde yapacağı eylemin yanında olacağız. 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı