Sosyalizm Kazanacak!
/ Manşet / İdlib'de Dört Patlama

İdlib'de Dört Patlama

on 8 Ocak 2018 - 11:38 Kategori: Manşet

Suriye’nin İdlib kentinde gerçekleşen dört patlama  sonucu en az 30 kişi hayatını kaybetti,70 kişi yaralandı. Hatay’ın Reyhanlı ilçesinin karşısında bulunan İdlib, Selefi güçlerin elinde bulunuyor. 

Patlama,  Asya ve Kafkasya kökenli cihatçılardan oluşan selefi örgüt Ecnad el Kavkaz’a ait bir merkezde gerçekleşti. Kavkaz’ın liderliği Çeçenlerden oluşuyor. Ecnad el-Kavkaz,  el Kaide bağlantılı bir örgüt.

Dün gece saatlerinde üste yönelik 4 patlamanın şekli henüz netleşmese de bazı kaynaklara göre olaya bir bombalı araç neden oldu, başka bir iddiaya göre ise bina, insansız hava aracı saldırısı ile hedef alındı.

Bünyesinde yüzlerce Asyalı savaşçı bulunan Ajnad al-Kavkaz grubu, eski El Kaidecilerin kurduğu Fetih El Şam ile birlikte savaşıyor.

Suriye’nin kuzeyinde ve Türkiye sınırında yer alan bir eyalet olan İdlib, şu anda Suriye’de, bütünüyle hükümet güçlerinin kontrolünün dışında yer alan tek eyalet.

İdlib, Suriye çapında selefi güçler açısından bir kale olarak görülüyor. IŞİD’in artık yenildiğinin aşikar olduğu Suriye iç savaşta İdlib, selefi çetelerin elindeki en büyük alan. Rejime bağlı güçler son günlerde İdlib’in güneyinde saldırılarını artırmış durumda. 

İdlib, son dönemde Suriye ordusunun güney cephesinde başlattığı operasyonlar sebebiyle de sıcak bir alan çünkü 25 Aralık’tan bu yana Şam hükümetine bağlı güçler 60’tan fazla köyü kontrolü altına aldı.

İdlib, aynı zamanda cihatçılar arasında yaşanan iç çatışmalarla da biliniyor. Kent merkezi ve vilayetin büyük çoğunluğunu kontrolü altında tutan Tahrir Şam Heyeti, yakın dönemde Ahrar Şam başta olmak üzere cihatçı gruplarla şiddetli çatışmalar yaşadı. Selefilerin alanları daraldıkça bu alanlar içinde yaşayacakları gerilimler de görünür olacaktır.

İdlib’de ayrıca çok sayıda uyuyan IŞİD hücresi olduğu da aktarılıyor

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı