Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Batan Denizaltı Gündemde, Ölen Yüzlerce Göçmen Unutuluyor!

Batan Denizaltı Gündemde, Ölen Yüzlerce Göçmen Unutuluyor!

on 23 Haziran 2023 - 08:14 Kategori: Gündem

OceanGate firmasına ait Titan isimli bir denizaltının, bir pazar sabahı Titanik batığına “turistik gezi” düzenlemek üzere Atlas Okyanusu’nun derinliklerine dalması ve haber alınamamasının ardından olay hem dünya hem de Türkiye basınında manşetlerde yer almaya başladı. Öyle ki olay sosyal medyada bir süre gündemi işgal etti, gündelik yaşantının içinde dahi olaydan şu ya da bu şekilde söz edilmeye başlandı.

Hem Titanik batığına gezi düzenlenmesi hem de ultra zenginlerin bu işi “turistik” bir gezi olarak keyfi biçimde yapması olayın gündeme gelmesinin ana sebeplerinden biri. OceanGate firmasının “Titanik’in enkazına dalan denizaltıdaki herkesin öldüğüne inanıyoruz” şeklindeki açıklamasının ardından başta ABD’de olmak üzere dünyada kimi sanatçılar, siyasetçiler ve bilim insanlarından üzüntülerini belirten kimi mesajlar yayınlanmaya başlandı.

Bu denizaltının okyanusun derinliklerinde nasıl kaybolduğuna dair haberler yapılırken yine OceanGate firması Titan isimli denizaltının “katastrofik bir şekilde” patladığını duyurdu. Kısa süren üzüntü ve yas mesajlarının ardından olayın magazin boyutuna çoktan geçilmişti. Zira “OceanGate’in kayıp CEO’su Stockton Rush‘ın eşinin, Titanik’te hayatını kaybeden bir çiftin soyundan geldiği” şeklindeki haber olayı daha da ilginç hake getirdi. Ardından The New York Times imzalı haberde  OceanGate’in iletişim direktörü Wendy Rush’ın Titanik’te hayatını kaybeden Isidor ve Ida Straus’un “torununun torunu” olduğu belirtilmişti.

Titan isimli geminin Atlas Okyanusu’nda batışından birkaç gün önce Ege Denizi’nde göçmenleri taşıyan bir tekne batmış ve Yunanistan makamları en az 79 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtse de yaşamını yitirenlerin sayısının 700’e yakın olmasından şüphelenildiğini belirtilen haberler yazılmıştı.

Ege Denizi açıklarında batan tekne ise dünya gündeminde OceanGate’in Titan’ı kadar gündem olmadı. Batı medyası başta olmak üzere dünya medyası olayı görmezden geldi. Yunanistan’da göçmenleri taşıyan teknenin batmasının ardından düzenlenen protestolarda yer yer polis müdahalesi yaşandı.

Bu iki olay kapitalizmin ne kadar çelişkili bir düzen yarattığının da göstergesi… Bir yanda ultra zenginlerin keyfi bir seyahat için yüz binlerce dolar ödeyerek ölüme gittiği bir dünya diğer yanda her gün yüzlercesi daha iyi bir yaşam umuduyla derin suları aşmaya çalışırken ölen göçmenlerin dünyası…

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı