Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Arjantin’de Milei Karşıtı Büyük Eylem Hazırlığı!

Arjantin’de Milei Karşıtı Büyük Eylem Hazırlığı!

on 18 Aralık 2023 - 17:56 Kategori: Dünyadan

Arjantin’in yeni aşırı-sağcı cumhurbaşkanı Javier Milei Güvenlik Bakanı olarak Patricia Bullrich’i atadı. Patricia Bullrich, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Milei ve Peronist Ekonomi Bakanı Sergio Massa’ya karşı muhafazakâr blok olan Juntos por el Cambio’nun adayıydı. Bullrich, açıkladığı yeni güvenlik protokolüyle “şok terapisi niteliğindeki ekonomi-politik kararlara” karşı yapılacak olan eylemleri sert bir şekilde bastıracaklarını ilan etti.

Bullrich’in yeni güvenlik protokolü, Piquetero hareketi olarak bilinen eylemleri engellemek veya gücünü zayıflatmak için her tür önleme başvurulacağını bildiriyor. On binlerce insan Buenos Aires’in yollarını ve otoyolları günlerce ve haftalarca abluka altına alıyor. On binlerce işçiyi, yoksul halkı, işsizleri, varoşlarda yaşayan kent yoksullarını sokağa dökebilme kudretine sahip olan Piquetero hareketinin en kitlesel örgütü ise Polo Obrero. Arjantinli devrimci parti Partido Obrero’nun yoksul mahallelerin sınıfsal öfkesini eyleme geçirdiği bu eylemlerden egemen sınıflar ciddi tedirginlik duyuyor.

Milei hükümetinin uygulamaya başladığı kemer sıkma ve özelleştirme kararlarının sessizce karşılanması beklenemez. Polo Obrero, 19 ve 20 Aralık’ta aşırı-sağcı Milei hükümetine, yoksullaştırma politikalarına, yeni güvenlik kanunlarına karşı büyük bir gösteri düzenleyecek. Polo Obrero’nun lideri Eduardo Belliboni Bullrich’in açıklamalarını “halka karşı savaş planı” olarak değerlendirdi. Şehrin iç yollarını kapatmanın yasaklanmasına karşı Belliboni “Orada tahminen 50 bin insan olacak. Hepsinin kaldırımdan yürümesi mi bekleniyor?” diye cevap verdi.

Yeni güvenlik protokolü eylemlere katılanların kriminalize edilmesini kolaylaştırıyor.  Bullrich, eylemlere katılan örgütlerin ve kişilerin “video, dijital veya manuel yöntemlerle” tespit edileceğini ve ardından bu gösterileri denetlemek için polis gibi güvenlik güçlerini göndermenin maliyetinin de ilgili kişi ve kurumlarca ödeneceğini belirtti.

Toplumun en dinamik kesimlerinden olan gençlerin de eylemlere katılımının sınırlandırılması isteniyor. Yeni protokol, protestolara katılan gençlerin ebeveynlerine yaptırım uygulanacağını belirtiyor. Protokol ayrıca polislere eylemlerde maske, sopa ve diğer unsurlara el koyma yetkisi de veriyor.

Yüzde 160’lara varan enflasyonun Milei hükümetinin ilk haftalarında daha da yükselerek hiperenflasyon durumu yarattığı Arjantin’de güçlü toplumsal tabana sahip olan devrimci örgütlerin kitleleri ne kadar mobilize edebilecekleri, Milei hükümetinin saldırılarına karşı belirleyici olacak. Arjantin’de 2001 ayaklanmasının yıldönümüne denk gelen 19 ve 20 Aralık eylemleri bu yüzden büyük önem taşıyor.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı