Sosyalizm Kazanacak!
/ Kadın / Deniz Ceylan için dayanışma sonuç verdi

Deniz Ceylan için dayanışma sonuç verdi

on 18 Ocak 2018 - 22:04 Kategori: Kadın
Facebooktwitterlinkedin

Deniz Ceylan’ın eski eşi İlker Lazoğlu’nun uzaklaştırma kararını defalarca ihlal etmesi nedeniyle açılan dava bugün Samsun Adliyesi’nde görüldü.  Deniz Ceylan’ı Samsunlu kadınlar adliyede yalnız bırakmadı. Deniz Ceylan’a şiddet uygulayan, ölümle tehdit eden İlker Lazoğlu bugün görülen davada 7 gün hapis cezası aldı.

Samsun Kadın Dayanışması bugün sabah saatlerinde Deniz Ceylan’ı yalnız bırakmamak için Samsun Adliyesi önünde toplandı. Deniz Ceylan ve desteğe gelen kadınlar dava öncesi basın açıklaması yapmak istedi. Ancak İlker Lazoğlu tehditler savurarak açıklamaya saldırdı. Polis ise maksatlı olarak yavaş davrandı. İlker Lazoğlu kadınların tepkisi üzerine uzaklaştırıldı. Adliye içerisinde de tehditkar tavırlarını sürdüren İlker Lazoğlu polisler tarafından korunmaya devam etti.

Dava, İlker Lazoğlu’nun “korunma tedbirini ihlalden” 7 gün hapis cezası almasıyla sonuçlandı. Dava sonrası Deniz Ceylan, avukatı ve Samsun Kadın Dayanışması üyeleri sürecin devam edeceğine, ilk adımın olumlu olmasından memnun olduklarına ve kadınların dayanışmayla güçlü olduklarına dair bir açıklama yaptı.

Yerel ve ulusal basında da haber olan bugünkü dava ve öncesinde yaşanılanlar, birçok mecrada doğru yansıtılmadı. Saldırgan İlker Lazoğlu’nun basın açıklamasına müdahale etmesinden çok ona gösterilen tepki vurgulandı. Basının vurgulaması ve asıl dikkat edilmesi gereken konu Deniz Ceylan’ın yaşadığı şiddet ve aldığı ölüm tehditleridir. Zira defalarca şikayette bulunmuş ama önlem alınmadığı için katledilmiş onlarca kadın var ve biz bir kişi daha eksilmeyeceğiz!

İlker Lazoğlu; hakkında verilen uzaklaştırma kararını defalarca ihlal etmiş, Deniz Ceylan’a şiddet uygulamış, onu ölümle tehdit etmiş, Deniz’in yerini öğrenmek için akrabasını kaçırmış birisi. Deniz Ceylan ise maruz kaldığı şiddetin, tehditlerin hesabını sormak için mücadele ediyor.

Samsun Kadın Dayanışması, Deniz Ceylan’ın yanında olmaya devam edecek. 

#DenizCeylanYalnızDeğildir

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı