Sosyalizm Kazanacak!
/ Ekonomi / Artık Ekonomide Yeni Ölçümüz Tuvaletler!

Artık Ekonomide Yeni Ölçümüz Tuvaletler!

on 22 Ağustos 2017 - 18:40 Kategori: Ekonomi, Gündem
Facebooktwitterlinkedin

Tayyip Erdoğan bugün Beştepe’de 39. Muhtarlar Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Paramızda istemediğiniz kadar sıfır vardı. Onları attık. Tuvalete gidişin fiyatı 1 milyondu. Eskiden delikli kuruşlarla gidiyorduk. Nerelerden nerelere getirdik ülkeyi. Şimdi böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

Bu trajikomik açıklamayı nereden tutsanız elinizde kalır. Ülkedeki işsizlik rakamlarına, enflasyona bakmayalım; tuvaletlere önceden kaç lirayla girildiğine bakıp bugünle mi kıyaslayalım? Ülkede ekonomik anlamda hiçbir veri olumlu gitmediği için muktedirlerin yönünü tuvaletlere dönmesi son derece doğal.

Gelin işsizlik rakamlarına göz atalım. TÜİK rakamlarına göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 330 bin kişi artarak 3 milyon 225 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,8 puanlık artış ile  %10,2 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 0,9 puanlık artış ile %12,2 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 2,4 puanlık artış ile %19,8 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 0,8 puanlık artış ile %10,4 olarak gerçekleşti. Dün 2 milyon 380 bin işsiz İŞKUR’un kapısına dayandı. İşsizlik oranlarında dünyada ilk beşin içerisinde yer alıyoruz.

Enflasyonda da durum farklı değil. Enflasyon temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.79 arttı. Haziran ayına göre ise hayat yüzde 0.15 pahalandı. Temmuz ayları enflasyon rakamlarına bakıldığında son 9 yılın rekoru kırıldı. 

Fakat tüm bunlar önemli değil. İşsizlik ayyuka çıkmış, enflasyon tavan yapmış ne gam! Ekonomiye tuvaletlerden bakınca her şey mükemmel!

bolsevik.org

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı