Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / SEP-ISL: İran Üzerindeki Yaptırımlar Acil Olarak Kaldırılmalıdır!

SEP-ISL: İran Üzerindeki Yaptırımlar Acil Olarak Kaldırılmalıdır!

on 22 Mart 2020 - 10:16 Kategori: Dünyadan
Facebooktwitterlinkedin
SOSYALİST EMEKÇİLER PARTİSİ VE Uluslararası Örgütümüz INTERNATIONAL SOCIALIST LEAGUE-ISL Açıklaması:

İran, İtalya ile beraber coronavirüs salgınından dünyada en kötü etkilenen ülkelerin başını çekiyor. Güvenirliği tartışmalı olan İran resmi kaynakları bile 1500’den fazla insanın hayatını kaybettiğini açıkladı. Bağımsız kaynaklara göre ülkedeki durum çok daha vahim. Ülkede sağlık araç gereçleri ve hizmet altyapısının oldukça yetersiz olduğu bilindiği halde ABD emperyalizmi öncülüğünde İran’a sağlık ekipmanlarını da vuran geniş ölçekli ambargolar uygulanıyor. İran sağlık sistemini vuran bu kasti kampanya yüzünden İran’da her gün yüzlerce insan hayatını kaybetmektedir. ABD emperyalizminin yaptırım politikasının planlanmış bir katliamdan farkı yoktur. ABD emperyalizmi coronavirüs İran’a karşı bir silah olarak kullanmaktadır. İran’da halk zaten yoksulluk içerisinde yaşarken geniş kapsamlı yaptırımlar insani kriz durumunu daha da ağırlaştırmaktadır. Toplu mezarlar İran’ın gerçekliği olmuştur. İran’daki Şerif Teknik Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanlarınca hazırlanan yeni tip coronavirüs (Kovid-19) raporunda geçen en iyimser senaryoda ölü sayısının 12 bin civarında olacağı, en kötü senaryoda ise ölü sayısının milyonları geçeceğini tahmin edilmektedir. Durum buyken şu anda İran’ın acil ihtiyaç durumundaki anti-viral ilaçlara ve kritik önemdeki sağlık ekipmanlarına erişimi oldukça kısıtlıdır. Bu da virüsün yayılmasını hızlandırmakta ve vakaların ölümcüllüğünü arttırmaktadır. İran’a yapılan ekonomik abluka yüzünden İran petrollerini ihraç edememekte bu da yoksul İranlıların temel gıda malzemelerine ulaşımını bile engellemektedir. İran’daki kapitalist Mollalar bu yüzden 1979’dan beri ilk defa IMF’den 5 milyar dolar borç istemek zorunda kalmıştır. Dünya bu cinayeti daha fazla izlememelidir.

İran’daki kapitalist molla rejimi bu insan kıyımında elbette büyük oranda suçludur. Salgın başlangıcında tehlikeyi küçümsemek, yanlış bilgiler yaymak, kötü yönetim göstermek ve hatta alarm durumuna geçilmesi çağrısı yapanları tutuklamak gibi. İranlı yoksul emekçiler, böyle bir yönetimin neden olduğu risklerin ilaveten bir yandan da ABD emperyalizminin uyguladığı ağır ambargonun bedellerini ödemektedir. Bu yüzden Ortadoğu ve dünyadaki emekçiler İran’a yaptırımların derhal kaldırılması için çağrıları yoğunlaştırmalıdır.

Emperyalist kapitalist sistem insanlığın ve gezegenimizin en büyük düşmanıdır. Bu sistemi yıkmak için bir araya gelmeli ve mücadele etmeliyiz.

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı