Sosyalizm Kazanacak!
/ Enternasyonal / ISL'den Sudan Devrimi Bildirgesi

ISL'den Sudan Devrimi Bildirgesi

on 9 Haziran 2019 - 15:24 Kategori: Enternasyonal, Manşet

SEP’in üyesi olduğu International Socialist League – ISL (Uluslararası Sosyalist Birlik) bir bildirge yayınlayarak Sudan devriminin kanla boğulmasını lanetledi. Sudan devriminin ileri gitmesi için süresiz gene grev ilan edilmesi, emekçi konseyleri ve devrimin korunması için emekçi milislerinin kurulması çağrısı yaptı. Açıklamanın tamamını yayınlıyoruz:

Sudan Devrimi’nin Kanla Boğulmasına Karşı ISL Bildirgesi:

SUDAN’DA ORDUNUN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ KATLİAMI LANETLİYORUZ!

SÜRESİZ GENEL GREV, EMEKÇİ KONSEYLERİ VE MİLİSLERİ İÇİN İLERİ!

Sudan’da orduya ve polise bağlı birlikler 3 Haziran günü başkent Hartum’da büyük bir katliam düzenleyerek Sudan Devrimi’ni boğmak için hareket geçti. Askeri Geçiş Konseyi (TMC)’nin Darfur ve ülkenin doğusundaki çatışma bölgelerinden getirdiği paramiliter Hızlı Destek Gücü (RSF) pazartesi erken saatlerde protestocuların kampına gerçek mermilerle saldırıya geçti.

Eylemciler başkent Hartum’daki savunma bakanlığının dışında beş ayı aşkın süredir oturma eylemindeydiler ve çöl kamuflajlı RSF birlikleri burada 100 protestocuyu katletti. Ölenlerin bir kısmı palalarla parçalanmış ve cesetler Nil Nehri’ne atılmıştır. Sudan Devrimi sırasında emekçi kadınların öne çıkmasına karşılık olarak RSF milisleri aleni bir şekilde kadınlara tecavüz etmiştir. Bu, Sudan ve tüm Ortadoğu’da burjuva gericiliğin kadınlara bir mesajıdır. Katiller emekçilerin, kadınların ve gençlerin uyanışını görmekte, bundan korkmakta ve nefret etmekteler. Bunun dışında Sudanlı Doktorlar Komitesi, yaralı sayısını 326 olarak duyurmuştur.

Katliam Sudan’daki genel grev hareketinin arkasından gelmiştir. Havaalanı çalışanları, liman işçileri ve birçok bakanlık genel grev hareketini organize eden Sudan Profesyoneller Birliği (SPA)’ya bağlı olduklarını açıklamıştır. Sudan Devrimi ulaşmış olduğu ileri seviye ile sadece Sudan’da değil, tüm Ortadoğu’da emekçiler ve gençler arasında büyük beklentilere yol açmıştır. Ama maalesef SPA’nın işçi iktidarı perspektifi olmadığı için Askeri Geçiş Konseyi (TMC) ile pazarlık yapmak dışında emekçi halka bir alternatif sunmamıştır. Kanlı karşı devrim işte bu çıkışsızlığı ve tıkanmayı hissettiği için katliam yapacak gücü kendisinde bulabilmiştir.

Bir avuç kapitalist, savaş ağası generaller ve yolsuzluğa batmış yüksek bürokrasinin büyük emperyalist güçlerle kurduğu çıkar ittifakına dayanan Sudan’daki mevcut rejimin demokratik parlamenter bir sisteme evrilebileceği yönündeki yanılsamalar, devrimin boğazlanmasının önünü açmaktadır. Bütün emekçi halka ve küçük burjuvaziye önderlik eden genel grev hareketi ve protesto dalgasının içerisinden emekçi konseyleri ve silahlı halk milisleri inşa etme hedefi olmadan devrimin yarı yolda boğazlanması kaçınılmaz olmaktadır. Yani devrimci bir yol haritası olmadan ilerlemek mümkün değildir. Bu bağlamda SPA’nın önderlik ettiği Özgürlük ve Değişim Güçleri (FFS) içerisindeki Ümmet Partisi gibi eski rejime karşı itaatkar bir çizgisi olan İslamcı karşı devrimci güçlerle bağlar koparılmalıdır.  

ILS, katliamı organize eden mevcut cunta Askeri Geçiş Konseyi’nin yanı sıra ona destek veren Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni de halk düşmanı güçler olarak lanetlemektedir. Bunların da arkasında ABD emperyalizmi olduğunu bütün dünya halkları bilmelidir. Sudan’daki askeri yönetim ABD’nin kuklası Suudi Arabistan’ın arka bahçesinden başka bir şey değildir. Sudan ordusu, Suudilerin Yemen’deki kirli savaşına asker desteği vermektedir. Amaçlanan, Mısır’daki Sisi cuntası gibi bir karabasanı Sudan’ın başına bela etmektir. Bunun dışında emperyalist kapitalist sistemin en büyük korkusu Sudan Devrimi’nin Cezayir, Fas, Tunus ve Mısır’ı etkisine alarak büyük bir grev ve protesto dalgası yaratmasıdır. Bu yüzden kanlı karşı devrim Sudan Devrimi’ni ezmek için her türlü caniyane eylemi göze alacaktır.

Sudan Devrimi henüz yenilmiş değildir. Grevci emekçiler ve eylemciler cuntacılarla pazarlık sürecini reddetmeli, işçi-emekçi iktidarı perspektifiyle süresiz genel greve hazırlanmalı ve silahlı devrim milislerinin örgütlenmesi için hazırlıklara girişmelidir. Halk düşmanı generaller ve emperyalist odakların yenilmesi için tek kurtuluş yolu budur. Böyle bir perspektifin devrim ateşini tüm Kuzey Afrika’ya yayacağı ortadadır.

Bu program doğrultusunda eyleme geçmek isteyen Sudanlı ve Kuzey Afrikalı devrimcileri ISL ile temasa geçmeye davet ediyoruz.

TEK YOK SÜREKLİ DEVRİM!

EMPERYALİZME VE İŞBİRLİKÇİ HALK DÜŞMANLARINA ÖLÜM!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı