Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Almanyalı Devrimcilerden Depremzede Halkla Dayanışma Kampanyası

Almanyalı Devrimcilerden Depremzede Halkla Dayanışma Kampanyası

on 15 Şubat 2023 - 11:46 Kategori: Gündem
Facebooktwitterlinkedin

Alman Devrimci Marksist Örgüt Klasse Gegen Klasse, depremin hemen ertesinde hem bir bildiri yayınlayarak depremzede yoksul halka dayanışmasını ilan etti hem de fiili bir kampanya örgütleyerek SEP’in kampanyasına destek olma çağırısı yaptı. Çağrının çeviri metnini okurlarımıza sunuyoruz.

 

“SEP’in Türkiye’deki bağımsız sol deprem yardım kampanyasını destekleyin!

Bölgedeki durum nedir?

Erzaklar korkunç derecede yetersiz, özellikle sistematik olarak dışlanmış Kürt bölgelerinde. Halk çoğunlukla kendi kaderine terk edilmiş durumda. Bölgeye gelen ürünler düzgün bir şekilde dağıtılamıyor, insanların çoğunun kalacak çadırları  bile yok.

“İnsanlar enkazdan nasıl kurtulduklarını anlatırken ya kendi başlarına ya da komşularının yardımıyla enkazdan çıktıklarını anlatıyorlar.”
SEP alanda nasıl yardımcı oluyor?

Birçok SEP’li yoldaş Antep ve Adıyaman’daki halka destek olabilmek için ilk günden yola çıktı. Emekçiler ve öğrencilerden gelen bağışlarla kendileri aldıkları yiyecek, giyecek ve çadır kurma malzemelerini bölgeye getirip dağıtıyorlar.
Neden bağımsız kampanya örgütlüyorlar?

Erdoğan, seçimlere çok yakın bir tarihte yaşanan bu felaketi kendine bir araç olarak görüyor. Devlet, kurtarma çalışmalarını merkezileştiriyor ve yardımın ilk nereye gideceğini seçebiliyor. Varlığını kabul etmediği bütün organizasyonlara yapılan bağışlara el koymaya çalışıyor.

Etkilenen çoğu bölge Kürt veya Alevi bölgesi. Bu bölgeler sistematik bir şekilde geri bırakılıyor. Bu  durum kendisini, bölgedeki oradaki sivil savunmada, sağlık hizmetlerinde ve genel olarak altyapı yetersizliklerinde belli ediyor.
Yoldaşlara nasıl ben nasıl destek olabilirim?

Klasse gegen Klasse olarak Almanya’dan gelen bağışları organize ediyor ve topluca Türkiye’ye yolluyoruz.”

 

Facebooktwitterlinkedin
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı