Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Partido Obrero’dan Türkiye ve Suriye’deki Depreme İlişkin Açıklama

Partido Obrero’dan Türkiye ve Suriye’deki Depreme İlişkin Açıklama

on 15 Şubat 2023 - 21:07 Kategori: Dünyadan
Facebooktwitterlinkedin

Arjantin’in en büyük devrimci gücü Partido Obrero bir açıklama yayınlayarak Erdoğan rejiminin deprem felaketindeki ağır sorumluluğunu teşhir etti ve SEP’in depremzede halka yönelik başlattığı kampanyaya destek çağrısı yaptı.

Çağrı metni şöyle:

Partido Obrero’dan Türkiye ve Suriye’deki Depreme İlişkin Açıklama

Arjantin’den Partido Obrero, Türkiye ve Suriye’de depremin kurbanlarıyla ve depremden etkilenenlerle derin bir dayanışma içindedir. Türkiye’de SEP’in kampanyasını desteklerken, her türlü insani ve örgütsel yardım çağrısı yapıyoruz. Öte yandan, Erdoğan rejiminin sorumluluklarının işçi ve halk örgütlerinin sırtına yüklenmesini kınıyoruz.

Deprem şimdiden on binlerce can aldı. Milyonlarca kişi evlerinin yıkılmasından etkileniyor. Ancak gerçek bedel hükümetler tarafından gizleniyor. İnsani yardım yetersiz. Durumun göze çarpan bir özelliği, Recep Erdoğan’ın Türk hükümetinin halkın ihtiyaçlarından ziyade siyasi yakınlıklarına göre bölgelere kurtarma fonları tahsis etmesidir. Bu durum, özellikle de iktidarın politikalarına muhalif bölgeleri vurdu.

Suriye’de ise kaynaklar daha da kıt ve bu da nispeten daha yüksek ölüm oranlarına neden oluyor. Yıllarca süren savaş, bombalama ve sivil halka karşı işlenen suçlardan sonra durum tam bir felaket. Buna rağmen emperyalizm, uluslararası insani yardımın ulaşmasını sağlayacak yaptırımları kaldırmayı reddediyor.

SEP’in depremden en çok etkilenen bölgelerdeki depremzedelere yardım etmek ve onları örgütlemek için başlattığı kampanya, bu bağlamda, emlak spekülatörlerini ve otelcilerine çalışarak en temel deprem önlemlerini ve deprem fonlarını hiç eden Erdoğan rejimine yönelik güçlü bir kınamayla birleşmektedir.

SEP’in büyük bir ulusal seferberlik çağrısında bulunan perspektifini destekliyoruz: hükümet depremle mücadele fonlarından sorumlu tutulmalı ve insani yardımın idaresi için bağımsız bir komisyon kurulmalıdır.

Depremzedeler yararına harcanması gereken afet fonu ve bütçesinin; bugün depremzedelere öncelikli olarak açılması gereken yerlerin de sahipleri olan emlak spekülatörü, büyük mülk sahibi ve otel sahibi kapitalistler yararına yıllarca yağmalanmasını kınıyoruz.

Özel sağlık kurumları merkezileştirilmeli, kamulaştırılmalı ve yaralıların hizmetine sunulmalıdır. Aynı yöntem şey gıda maddelerinin ve temel ihtiyaç maddelerinin büyük ölçekli üretimi için de devreye sokulmalıdır.

Deprem kurbanlarına ve depremden etkilenenlere yardım için ulusal ve uluslararası ölçekteki seferberlik, işçilerin önderliğinde ve yeni temeller üzerinde kapsamlı bir toplumsal yeniden örgütlenmeyi gerektirecektir.

15 Şubat 2023

 

Almanyalı Devrimcilerden Depremzede Halkla Dayanışma Kampanyası:

Almanyalı Devrimcilerden Depremzede Halkla Dayanışma Kampanyası

 

OKDE-SPARTAKOS’un Türkiye ve Suriye Halklarıyla Dayanışma Çağrısı

OKDE-SPARTAKOS’un Türkiye ve Suriye Halklarıyla Dayanışma Çağrısı

 

 

Facebooktwitterlinkedin
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı