Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / AKP’den Fırsatçılık: Tecavüzcüye, Uyuşturucu Satıcısına Af! – Aybüke Düzgün

AKP’den Fırsatçılık: Tecavüzcüye, Uyuşturucu Satıcısına Af! – Aybüke Düzgün

on 24 Mart 2020 - 21:40 Kategori: Gündem
Facebooktwitterlinkedin

Korona salgınıyla beraber cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin durumunun ne olacağı tartışılırken, AKP’nin meclise sunduğu infaz paketinde cinsel suçlar ve uyuşturucu ticareti suçlarına ceza indirimi getiriliyor, beklenildiği üzere “terör” kapsamındaki suçlar kapsam dışı bırakılıyor.

Haksız yere tutuklu olan binlerce siyasi mahkûmdan bahsetmeyen infaz paketi, AKP’nin tecavüzcüleri ve uyuşturucu tacirlerini korumaya yönelik adımlarının bir yenisi. İktidara geldiği günden beri tecavüzcüleri aklamaya yemin etmiş AKP’nin tecavüzcüleri koruma çabalarını kar kış demeden sokaklara dökülüp mücadele eden kitleler engelledi. Bugüne kadar on binlerce siyasi mahkum, iktidara muhalif olmanın bedelini cezaevlerine atılarak ödedi, ödemeye de devam ediyor.

Adalet Bakanlığı, Ceza Tekifevleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, 31 Aralık 2002’deki tutuklu ve hükümlü sayısı 59 bin 249 iken 31 Mart 2016’da 187 bin 647’ye yükseldi. Bunun asıl sebebi AKP’nin güçlenmeye başladıkça sesini çıkaranı ortadan kaldırma yöntemi diyebiliriz.

Paketin kapsamında ise şunlar yer alıyor:

  • Düzenlemeyle 1 Mart 2020’den önceki suçlarda infaz kurumunda geçirmesi gereken süreden ½ oranında indirim yapılacak ve denetimli serbestlik de bir defaya mahsus olmak üzere 3 yıl uygulanacak. Böylece MHP’nin 5 yıllık önerisi de Cumhur İttifakı arasında yapılan uzlaşı ile denetimli serbestlik 3 yıla indirilmiş oldu.
  • Ayrıca yine MHP’nin önerisi ile istisna suçlar arasında daha önce yer bulan, Uyuşturucu Kullanma ve Bulundurma ile Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti suçu da kapsam içine alındı.
  • Yapılan bir diğer yeni düzenleme ile örgüt lideri olmamak kaydıyla 60 yaşından büyük hasta her mahkum denetimli serbestlikten yararlanacak ve bu kişilere 4 yıl olarak uygulanacak.
  • Ayrıca yargılamada reform yapılarak evde infaz uygulamasına geçilecek ve yaşlılar ile hamileler cezalarını evlerinde çekebilecek.
  • Terörle Mücadele Yasası’nın 7’nci maddesinin 2. fıkrasında yer bulan terör örgütlerini övme suçuna ilişkin cezaların da temyize götürülmesine olanak sağlayan düzenleme paketten çıkarıldı.
  • Kapsam içine alınmayan mükerrer suçlara ilişkin indirim oranı da tüm eleştirilere karşın düzenlemede aynı kaldı.

İktidar Covid-19 salgınının etkisiyle kamuoyunda beliren cezaevlerinde kalan insanların sağlık durumlarına karşı hassasiyeti de yıllardır planladığı yasayı geçirmek için kullanmak istiyor. Tecavüzcüler, uyuşturucu satıcılarına ceza indirimi getirilirken; siyasi tutsaklar kapsam dışı bırakılıyor. Mükerrer suçlar ve buna bağlı olarak cinsel suçlar ve uyuşturucu ticareti suçları bakımından 3/4’lük koşullu salıverilme oranı 2/3’e (yüzde 75’den yüzde 67’ye) indiriliyor.

AKP’nin bu fırsatçılığına dur demek gerekmektedir. Yıllardır kadın ve çocuk katillerini, tacizcilerini, tecavüzcüleri koruyan iktidarın krizi fırsata dönüştürmesine geçit vermemek için sesimizi yükseltmeliyiz.

Facebooktwitterlinkedin
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı