Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Trump Etkisi: ABD'de Neo Naziler Katliam Yaptı

Trump Etkisi: ABD'de Neo Naziler Katliam Yaptı

on 13 Ağustos 2017 - 11:11 Kategori: Dünyadan, Gündem

ABD’nin Virginia eyaletine bağlı Charlottesville şehrinde neo nazi grubun saldırısı sonucunda iki polis ve bir sivil hayatını kaybetti, 34 kişi de yaralandı. Eyalette OHAL ilan edildi. 

ABD’nin en tutucu güney eyaletlerinden olan ve ekonomisi köle emeğine dayanan Virginia İç savaş yıllarının önde gelen devletlerindendi. Kölecilik yanlısı devletlerin oluşturduğu aylıkçı “Konfederasyon”culardandı. Amerikan İç Savaşı’nın kazananı olan kuzey oldu, kölecilik kalktı. Burjuva ABD devleti böylece kurulmuş oldu. Ancak kentte halen eski tutucu siyasi kökler tarihsel bir yere sahip. İç savaşın Virgini’daki isimlerinden komutan general Robert E. Lee’nin Charlottesville’deki heykeli önceki gün valilikçe  kaldırılmaya çalışınca neo-nazi grup eyleme geçti. Faşist gruplar Cuma günü (11 Ağustos) kentte bir yürüyüş düzenledi. Neo-nazi grupları, “Güney’de beyaz üstünlüğünü geri kazanmak için” kurulan ve siyahi karşıtı faşist Ku Klux Klan ile simgeleşen meşale ile Virginia Üniversitesi’nde yürüdü. Charlottesville kentindeki üniversite, Virginia eyaletine göre daha demokrat bir yapıya sahip. Ayrıca kentin yüzde 86’sı da ABD başkanlık seçimlerinde Demokratların adayı Hillary Clinton’a oy vermişti.

Heykelin kaldırılmasına karşı eylem yapan faşistler

İçinde sosyalistlerin de bulunduğu ve üniversite öğrencilerinin  önderliğini yaptığı ırkçılık karşıtı grup da kentini savunmak için sokağa çıktı. Sokağa çıkan anti faşist grubun içine  faşistler IŞİD’den öğrendikleri yöntemle saldırdı. Kitlenin içine otomobil sürdü. Bir genç kadın hayatını kaybetti. 34 kişi yaralandı. 4 kişinin durumu ağır. 

Faşist güruh,tam otomatik silahlar, çelik yelekler, kasklar yürüyüş gerçekleştirirken “Heil Trump! ” (çok yaşa Trumo) sloganları attı. Yani Nazilerin “Heil Hitler” sloganını devraldı. 

Trump Beyaz Saray’a çıktığı günden beri ülkede aşırı sağcıların ciddi bir şekilde cesarete geldiği biliniyordu. Sayıları küçük olsa da katliam yapmaktan çekinmeyen bu güruhun, Trump’ın etkisi ile ülkede motivasyon kazandığı ve büyüme tehlikesi olduğu ortaya çıkmış oldu. Trump’ın “Amerika’yı yeniden büyük yap” sloganının altındaki ırkçı, cinsiyetçi, militarist ton aşırı sağ unsurların önünü açıyor.

Yukarıdaki fotoğraf, durumun özeti gibi. Kolunda Nazilerin geleneksel sembolü olan gamalı haç taşıyan faşistin başındaki şapka, Trump’ın “Make America Great Again” ( Amerika’yı yeniden muhteşem yap) yazıyor. Sağdaki siyah tişörtün üzerinde ise “Obama bana kene diyor, Hillary (Clinton) bana acınası diyor, teröristler bana kafir diyor . Trump bana AMERİKALI diyor!” yazıyor. Bu kişilerin, Trump’ın seçim kampanyasında aktif olduğu görülüyor.

ABD toplumu dinamik bir toplum ancak siyahların her yıl çok sayıda polis cinayetine kurban gittiği ülkede ırkçılık kurumsal köklere sahip. Eylem çıkan faşistlerin çeşitli Demokrat Parti senatörleri ile fotoğrafları olduğu ortaya çıktı. Yani tarihsel olarak da Demokrat Parti’nin dayandığı güneyli tutucu siyaset ile ırkçılar arasında ciddi bir geçişkenlik söz konusu. Trump, ayrıcalıklarını ve üstünlüklerini kaybettiğini düşünen beyaz küçük burjuva unsurlara yaslanıyor ancak kriz sonrası yoksullaşan göçmenlerden de ciddi destek alıyor. Trump’ın siyah liberal Obama’dan sonra Beyaz Saray’a çıkması faşist unsurlara cesaret veriyor. 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı