Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / Metal Fırtına Kapıda!

Metal Fırtına Kapıda!

on 12 Ocak 2018 - 11:45 Kategori: Emekçiden
Facebooktwitterlinkedin

MESS şaşırtmıyor. Metal işçilerine masada sefaleti dayatıyor. Metal sektöründe devam eden sözleşmeleri kapsamında patron sendikası MESS, Türk Metal ve Birleşik Metal-İş Sendikası ile dün bir görüşme daha yaptı. İşçilerin yüzde 38 zam talebine karşı ilk altı ay için yüzde 3, 2 zam dayatan MESS, teklifini yüzde 6,4’e yükseltti. Türk Metal eylem yapma kararı aldı. Birleşik Metal-İş Genel Yönetim Kurulu, MESS’in çağrısı ile dün  yapılan grup toplu sözleşme görüşmelerinden de sonuç çıkmadığını  ve grev kapıda dedi. Arabuluculuk sürecinde de anlaşma sağlanamadı.  Birleşik Metal-İş üyesi 10 bin işçi ile Türk Metal üyesi 117 bin işçi greve hazırlanıyor.

Türk Metal’e ve MESS’e  karşı geçtiğimiz yılda büyük bir isyana kalkışan Metal işçileri büyük bir eylem dalgası başlatmıştı. 30  fabrikada işçiler Birleşik Metal-İş sendikasına geçmişti. İşçilerin militan dinamiği bir kez daha MESS dayatmalarına karşı direnişe dönüştürülmeli. Türk Metal İş, işçileri masada bir kez daha satmaya dünden razı ancak işçilerin tepkisinden dolayı göstermelik eylemler yapmak zorunda kalıyor. 

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu MESS grup sözleşmesi kapsamında 30 fabrika bulunuyor. Bunların 17’si Gebze’de kurulu. 17 fabrikada 4 bini aşkın işçi çalışıyor. Gebze’de geçtiğimiz günlerde OHAL gerekçeli yasağa rağmen işçiler alana çıkmıştı. Birleşik Metal-İş en geç şubat ortasına kadar grev kararının işyerlerine asmış olacak. Birleşik Metal-İş 2 yıllık bir sözleşme, ilk altı ay için yüzde 30 zam, sosyal haklarda yüzde 50 artış  talep ediyor. 

2014 MESS toplu sözleşme döneminde AKP, OHAL avantajıyla  grevleri yasaklamıştı. Bu sefer de farklı davranmayacaktır. Bu nedenle metal işçileri için fiili meşru mücadeleden ve şalteri indirmekten; sendika bürokrasisini de aşan bir eylem sürecinden başka yol görünmüyor. İktidarın oldukça sıkışık olduğu bu dönemde işçiler bu mücadeleden kazanımla çıkabilir. 

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı