Sosyalizm Kazanacak!
/ Manşet / 179 Fabrikada Metal İşçilerinden İş Bırakma (video)

179 Fabrikada Metal İşçilerinden İş Bırakma (video)

on 29 Ocak 2018 - 16:54 Kategori: Manşet

İktidarın 130 bin işçinin grevini yasaklamasına rağmen işçiler 2 Şubat’ta greve çıkmaya kararlı. Bugün 179 fabrikada işçiler yarımşar saatlik iki eylemle toplamda bir saat iş bırakma eylemi yaptı. MESS, yüzde 3.2’lik teklifini 10 puan refah payı ekleyerek yüzde 13,2 olarak revize etti.

Patronlar sendikası MESS’in işçilere dayattığı sefalete karşı TİS masasından anlaşma çıkmayınca işçiler grev ilanlarını asmıştı. MESS’in lokavt kararının ardından patronlara can suyu taşıyan iktidar, grevi yasaklasa da Birleşik Metal-İş grev kararını tanımayarak greve çıkacağını açıklamıştı;Türk Metal sendikası da sokak eylemleri yapmıştı. 

Bugün itibariyle işçiler 2 Şubat grevine hazırlanmak için işyerlerinde eylemlere başladı. 

Yeniden Görüşme

Metal işçileri, akşam 18:00’de başlayacak görüşmede MESS’in teklifini yeniden revize etmesini beklerken MESS görüşmesine eylemlerle mesaj gönderdi. 

26 Ocak’ta MESS’in çağrısı üzerine Türk Metal Sendikası’nın da katılımıyla yapılan toplantıda MESS, yüzde 3.2’lik teklifini 10 puan refah payı ekleyerek yüzde 13,2 olarak revize etti. Türk Metal Sendikası, MESS’in teklifini iyi niyet girişimi olarak değerlendirerek sözleşmenin iki yıllık ve kıdeme dayalı olması koşuluyla yüzde 38 olan tekliflerini ilk 6 ay için yüzde 30’a çektiklerini açıkladı. Buna rağmen anlaşma sağlanamadığı için metal işçileri eylemlerini sürdürme kararı aldı. Hafta başı itibariyle metal iş kolunda toplu sözleşmeye dahil olan iş yerlerinde sabah ve akşam vardiyalarında yarımşar saat, gün içinde toplam bir saat iş bırakma eylemleri başladı.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı