Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Yeni Çeltek'te İşten Çıkarmalara Karşı Açlık Grevi

Yeni Çeltek'te İşten Çıkarmalara Karşı Açlık Grevi

on 9 Eylül 2019 - 22:27 Kategori: Gündem

Amasya’daki Yeni Çeltek maden ocağında 2013 yılında rödovans yoluyla madeni işletmeye başlayan Soma Holding’e bağlı Gürmin A.Ş ile yapılan sözleşmenin, Yeni Anadolu A.Ş. tarafından iptali ile 253 işçi 9 eylül itibariyle işinden atıldı. Maden ocağı önünde toplanan 253 işçiden 50’si dilekçelerini yönetime bırakarak madene inip açlık grevine başladı.
Manisa’nın Soma ilçesinde 301 işçinin ölümünün sorumlusu olan Soma Holding, işçilerin aktarımına göre madeni devraldığı gün işe, 13 işçiyi işten çıkararak başlamıştı. Emekçi düşmanlığında her an kendini geliştiren Soma Holding’in maden ocağındaki işçileri sigortasız çalıştırdığı da biliniyor. Şimdi de rödovans sözleşmesindeki yükümlülüklerine rağmen Soma Holding ve Yeni Anadolu şirketleri el birliğiyle 253 işçiyi işsizliğe mahkum etmiş oldu!
Bunun üzerine işçilerden 50’si dün itibariyle madene inerek açlık grevine başladı.
Bu hikayeyi çok iyi biliyoruz! Patronların kar hırsı bugün Amasya’da 253 işçiyi işsiz bırakıyor, binlercesini sigortasız ve kölece çalışma koşullarına mahkum ediyor. Emekçilere reva görülen yaşam, hep daha fazla sömürü!
Ama Yeni Çeltek işçileri direniş kararı alarak, sömürü düzeni varsa karşısında ekmekleri için sonuna kadar direnenlerin de olduğunu bize göstermiş oldu. Çözüm hep birlikte bu mücadeleyi büyütmekten geçmektedir.
Ne Olmuştu?                                        
Yeni Anadolu Madencilik ve Teknolojileri A.Ş (eski ismi ile Yeni Çeltek Kömür ve Madencilik A.Ş.) Amasya’nın Merzifon ve Suluova ilçelerinde faaliyet gösteren maden ocağını 2013 yılında Soma Holding’e bağlı Gürmin A.Ş rödavans sözleşmesi ile tahsis etmişti. Yeni Anadolu, 5 Ağustos tarihinde Soma Holding’e ihtar vererek, Soma Holding’in hiçbir sorumluluğunu yerine getirmemesi nedeniyle 1 ay sonra sözleşmeyi iptal edeceğini açıklamıştı. 9 Eylül itibariyle bu iptal gerçekleşti ve bu işlemin sonucunda 253 maden işçisi işten çıkartıldı.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı