Sosyalizm Kazanacak!
/ Manşet / SEP: "Mollalar Aşağı, İşçilere Özgürlük!"

SEP: "Mollalar Aşağı, İşçilere Özgürlük!"

on 10 Eylül 2019 - 14:11 Kategori: Manşet, SEP

SEP, bir  açıklama yayınlayarak İran’da ağır hapis cezalarına çarptırılan sosyalistler için özgürlük istedi Açıklamanın tamamı: 

İran’da molla rejimi, hakları için mücadele eden Haft Tappeh şeker kamışı fabrikasının işçilerine ve direnişin destekçilerine bu hafta ağır cezalar verdi. İşçi lideri Esmaeil Bakhshi 14 yıl, işçi Muhammed Hanifer 6 yıl, beş sosyalist gazeteci ise 18’er yıl hapis cezalarına çarptırıldı.
İranlı yoldaşlarımızın vurguladığı gibi bu cezalar “iş, ekmek ve özgürlük” talebinin ağır bir şekilde cezalandırılması anlamına geliyor!
İran’daki rejim, milyonlarca emekçinin ağır sömürüsü üzerine iktidarını sürdürüyor. Geniş emekçi yığınları, yoksulluk hatta açlık koşullarında yaşamak zorunda bırakılıyor. Ekonomik ve siyasi açıdan ülkede egemen olanlar, bu sömürü sayesinde tam bir rant ve sefahat düzeni kurmuş durumda.
Üstüne bir de demokratik hakların topyekûn askıda ve özgürlüklerin ayaklar altına alınmış olması nedeniyle, sömürülen kitleler yıllardır sessizliğe mahkûm ediliyordu.
Ancak özellikle son iki yılda emekçi ve genç kitlelerde görülen toplumsal patlamalar, İran rejiminin canını sıktı. Aralık 2017’den itibaren ülke genelinde, hatta en muhafazakâr bölgelerde bile görülen halk protestoları, işlerin artık eskisi gibi gitmeyeceğini göstermişti. Bu protesto dalgasının ardından pek çok sektörde proleter kitleler de işyeri eylemleri başlamıştı.
Haft Tappeh işçileri bu süreçte işyerinde seçtikleri şuralar aracılığıyla hem ekonomik hem de siyasi sorunların çözümüne dönük bir alternatifin embriyonik bir örneğini ortaya koydu. Nitekim Haft Tappeh işçileri, pek çok sektördeki eylemlerde hep selamlandı ve desteklendi.
İran’da henüz örgütlü işçi sınıfı gücü ve sosyalist bir alternatifin zayıf olduğu gerçeğini görmezden gelemeyiz. Ama bu inşa görevinin de bu tarz hareketlerden besleneceğini ve kendisini güçlendireceğini eklemezsek, bu değerlendirme eksik kalacaktır. Bu yüzden İran’ın sömüren sınıflarının, Haft Tappeh direnişinden ve bu hareketin toplumun farklı kesimleri ile yan yana gelmesinden bu denli korku duyması boşuna değil!
Ancak bu hapis cezalarının verildiği sıralarda Haft Tappeh fabrikasında hâlâ yüzlerce işçinin eylem yapması, rejimin baskı mekanizmalarının sınıf mücadelesini keyfince durduramayacağını gösteriyor.
İran işçi sınıfı ve gençliği, hareket içerisinde önüne çıkan ağır engellere ve tehditlere rağmen mücadele etmeye devam etmek zorunda. Ve ediyor da!
Bizler de Türkiyeli sosyalistler ve örgütlü emekçiler olarak İran’da en ağır koşullarda mücadele edenleri selamlıyoruz!
Sömürü ve baskı kelimelerinde cisimleşen rejimin alaşağı edilmesi mücadelesinde İranlı dostlarımızın ve yoldaşlarımızın yanında olduğumuzu hatırlatıyoruz!
Tutuklanan işçilere ve sosyalistlere derhal özgürlük talep ediyoruz!
Kahrolsun Molla Rejimi!
İş, Ekmek, Özgürlük!
Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!
Yaşasın Sosyalist Ortadoğu!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı