/ Dünyadan / Ya Fener Olacağız; Ya da Kan Denizinde Boğulup Gideceğiz!

Ya Fener Olacağız; Ya da Kan Denizinde Boğulup Gideceğiz!

on 15 Kasım 2017 - 15:06 Kategori: Dünyadan, Gündem
Facebooktwitterlinkedin

Bugün ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’ndan geçen tasarı bütçesi, Emperyalist Kapitalizmin yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi. Genel kuruldan geçen tasarı bütçenin  626,2 milyar doları taban bütçe; 65,7 milyar doları muhtemel dış operasyonlar bütçesi olmak üzere Savunma Bakanlığı tarafından 2018 Mali Yılı Bütçesi adı altında onayladı. Savunma sanayi için ayrılan toplam pay 700 milyar dolar oldu.

“Savunma” Sanayi Kimleri Savunuyor?

Yoksullar açlıkla mücadele ederken emperyalist kapitalizm kurşunlara, füzelere yatırım yapmaya devam ediyor. Dünya çapında savunma sanayine harcanan toplam miktar 1 trilyon doları aşıyor (*) Kapitalistler ikiyüzlü bir şekilde “Dünya’daki yoksulluğu nasıl bitirebiliriz” sorusu üzerine kafa yoruyormuş gibi yaparken diğer taraftan Ortadoğu’da çıkarttıkları savaşlardan yayılan ranta ellerini ovuşturuyorlar.

Düşünün, emperyalistlerin dolaylı ve doğrudan müdahaleleri sonucunda IŞİD diye bir örgüt çıkıyor ortaya. Bu örgüt Ortadoğu’yu kan denizine çeviriyor; kendisinden olmayan herkesi katlediyor; Sonra ABD, AB ve koalisyona bağlı diğer ülkeler silah üreticilerini memnun eden milyar dolarlık harcamalarla IŞİD’in üzerine bomba yağdırıyor. Kâtil aynı; destekleyen aynı; alan razı; veren razı… 

Kapitalizmin çarkları kan denizinin üzerinde dönerken yoksullar her gün katlediliyor; hayatta kalmak için derme çatma teknelerle Akdeniz’i geçmeye çalışan insanlardan “şanslı” olanlar hayatta kalıp Avrupa’da patronların ucuz emek cehennemine katılıyor; diğerleri “göçmen mezarlığı” Akdeniz’de feci şekilde can veriyor. Aylan bebeğe timsah gözyaşı döken kâtiller, belki de bu yazı yazıldığı sırada bile milyonlarca çocuğun aç kalmasına, hasta olmasına hatta ölmesine sebep oluyor! Hep söylediğimiz gibi bu sistemde her şey tepetaklak! Mücadele etmeyip her şeyi “oluruna” bırakırsak bu kan denizinde boğulup gideceğiz; fakat bir seçenek daha var: bu kan denizinin ufkunda kızıl bir güneş doğurabiliriz. İkincisi dışındaki her seçenek katliama, talana, yalana, yoksulluğa, yolsuzluğa çıkacak! 

(*) http://www.vergidegundem.com/tr/c/document_library/get_file?uuid=03b1d7cc-b107-41a1-a1ca-70239263dc4f

bolsevik.org

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı