Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Yemen’e Askeri Müdahale Başladı – Tilbe Akan

Yemen’e Askeri Müdahale Başladı – Tilbe Akan

on 26 Mart 2015 - 02:51 Kategori: Dünyadan, Gündem

Yemen’de Cumhurbaşkanı Hadi’nin geçici yönetim merkezi ilan ettiği Aden, Husi militanların kuşatmasında. Husiler Aden’de kilit önemdeki bir askeri üssü ele geçirdi. AP’nin geçtiği habere göre, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi deniz yoluyla ülkeyi terk etti. ABD Dışişleri Bakanlığı, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin konutundan ayrıldığını teyit etti.

Öte yandan Hükümet yetkililerden alınan bilgiye göre, çatışmaların devam etmesi üzerine Uluslararası Aden Havalimanı kapatıldı. Tüm çalışanların güvenlik endişesiyle havalimanından ayrıldığı belirtildi.

                                              OPERASYON BAŞLADI

Tüm bu gelişmelerin üzerine Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi, Yemen’de askeri operasyonun başlatıldığını duyurdu.
Operasyonun Yemen’deki meşru hükümeti korumak olduğunu ifade eden Suudi Arabistan Büyükelçisi, Yemen hükümetinin isteği üzerine ülkeyi radikallerden kurtarmaya çalıştıklarını belirtti.
Büyükelçi, askeri operasyona aralarında Körfez ülkelerinin de bulunduğu 10 devletin katıldığını da kaydetti.
Büyükelçi, meşru hükümetin Aden’de işbaşında olduğunu da vurguladı.

ABD ile iletişim halinde olunduğunu söyleyen Büyükelçi, operasyonun sadece bir bölge ya da bir kentte sınırlı olmadığını da kaydetti.
Öte yandan, Husilere bağlı birliklerin Aden Merkez Bankası’nı ele geçirdiği ileri sürüldü.
Husiler, ülkenin en büyük hava üssü olan ülkenin güneyindeki El-Aned’i ve geçici yönetim merkezi Aden’e 60 kilometre uzaklıktaki Lahic kentini ele geçirmişti. (Kaynak: Radikal)

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı